Die Welt: Suriye'de Rejim Değişirse Kürtler Otonomi Elde Eder
Dış Basından / 28 Nisan 2011 Perşembe Saat 13:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye’de artan şiddet dalgasıyla gözler Türkiye’ye çevrildi. Almanya’nın günlük gazetelerinden Die Welt’e göre Suriye, Türkiye’nin yeni kâbusu.

Suriye’de artan şiddet dalgasıyla gözler Türkiye’ye çevrildi. Almanya’nın günlük gazetelerinden Die Welt’e göre Suriye, Türkiye’nin yeni kâbusu. Gazete, Suriye’deki rejim değişikliğinde Kürtlerin otonomi hakkı elde etmesi ve PKK’nin etkinliğinin artırmasının Türkiye’yi endişelendirdiğine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan’ın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad için ‘kardeşim’ dediğini hatırlatan Die Welt, son yıllarda iki ülke arasında stratejik işbirliğinin arttığını hatırlattı. İki ülkenin 877 kilometre uzunluğunda bir sınır hattına sahip olduğunu belirten gazete, “İki ülke arasında vize zorunluluğu kısa bir sürece kalktı. Suriye’deki kaosla mülteciler sınıra dayanabilir. Sınırları yeniden kapatmak zor olabilir” diye yazdı

‘SINIRDAKİ MAYINLAR TEHLİKELİ’

Antep, Urfa, Mardin ve Hatay’ın mülteci akınına uğrayacağını yazan gazete şöyle dedi: “90’lı yıllardaki Kürt savaşından dolayı Türkiye’nin sınır hattında mayınlar döşendi ve hala imha edilmiş değiller. Mayın tarlaları mülteciler için büyük bir tehlike olabilir.”

Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de olabilecek bir rejim değişikliğinde Kürtlerin otonomi hakkı elde edebilecekleri belirtilen Die Welt’in haber-yorumunda Ankara’nın en büyük endişesinin ‘sınıra dayanacak mülteciler değil’, Kürtlerin elde edecekleri kazanım ve PKK’nin etkinliği olduğunu kaydetti.

‘TEK BİR KÜRT DEVLETİ’

“Suriye’deki yeni durumla Kürtler ortak bir devlet kurmak için uğraşabilirler” tespitini yapan gazete, son günlerde Ankara-Şam arasında artan diplomasi trafiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin şimdiye kadar kesinlikle bir rejim değişikliğinden yana olmadığını hatırlatan gazete, CIA şefi Leon Panetta’nın Ankara’ya yaptığı gizli ziyaretin önemli olduğunu kaydetti. Gazetenin yorumuna göre Erdoğan “Ortadoğu’daki en iyi dostunu” kaybetmemek için çok uğraşacak.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA