AKP Faşizmi!
Basından Seçmeler / 27 Nisan 2011 Çarşamba Saat 12:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed'de Kürt siyasetçilerin yargılandığı "KCK davasını" ve YSK'nin Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu bağımsız adaylarını veto etmesini protesto etmek için

Amed'de 3 gün içinde YSK'yi protesto ettikleri için 10'u çocuk 66 kişi tutuklandı.

Amed'de Kürt siyasetçilerin yargılandığı "KCK davasını" ve YSK'nin Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu bağımsız adaylarını veto etmesini protesto etmek için 19-22 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkanlara yapılan saldırılarda gözaltına alınan binlerce kişiden 197’si 3 gündür gruplar halinde adliyeye çıkarılıyor. Adliyeye çıkarılan 197 kişiden, 10'u çocuk 6'sı kadın toplam 66 kişi tutuklandı.

Kürtlere baskılar durmak bilmiyor

Kürtler durmadan gözaltına alınmaya devam edilirken, bundan Kürt çocukları da nasiplerini alıyor. Amed’de 5 çocuk gözaltına alınırken, İstanbul’da evlere baskın düzenleyen polisler, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Amed’in Erxenî ilçesinde Newroz kutlamalarına katılarak “yasadışı slogan attıkları” iddiasıyla yaşları 15 ile 17 arasında değişen, R.Y, M.K, E.P, M.K.V ve S.A isimli çocuklar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 çocuk İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Baskınlarda küfür ve darp

İstanbul Bağcılar’da ise dün sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında yapılan aramalarda evler alt üst edilirken, Mehmet Ceylan, Zeki Ayık, Vedat Avras, Rıdvan Döner ve Cihan Karabey isimli kişiler gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda polis tarafından dün sabah saatlerinde Bağcılar’da birçok eve baskın düzenlendi. Düzenlenen baskınlara özel harekat timleri de yer aldı. Baskın düzenlenen evlerde yapılan aramalar nedeniyle evler darmadağın edildi. Evlere kapıları kırarak giren ekipler, evlerde bulunan aile üyelerini silah dipçikleri ve tekmelerle yere yatırarak, küfür ve hakarette bulundu. Baskında ağabeyleri Cihan Karabey’in gözaltına alınmasına tepki gösteren kardeşleri Cihan ve Mazlum Karabey polisler tarafından silah dipçikleri ve tekmelerle darp edildi. Cihan Karabey Bağcılar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Rıdvan Döner’in evine de baskın düzenleyen polis, binadaki tüm daireleri arayarak bütün eşyaları kırdı. Rıdvan Döner’i gözaltına alan polisler, ayrıca Döner’e ait olmayan bir hatıra defterini de zorla kendisine imzalattırarak evden ayrıldı.
 
10’u çocuk 74 kişi tutuklandı

Amed’de Kürt siyasetçilerin yargılandığı “KCK davasını” ve YSK’nin Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun desteklediği bağımsız adayları veto etmesini protesto etmek için 19-22 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkan binlerce kişiye polis müdahalesiyle başlayan olaylar sırasında toplam 197 kişi gözaltına alınmıştı. Diyarbakır Adliyesi’ne gruplar halinde getirilen 197 kişiden toplam 66’sı tutuklandı. Tutuklananlardan 10’unun çocuk 6’sının ise kadın olduğu belirtildi. 66 kişi, “Örgüte üye olmak”, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “Patlayıcı madde bulundurmak” ve 2911 Sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” iddialarıyla tutuklanarak, Diyarbakır D ve E Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Elih’te (Batman) 5 kişi tutuklandı.

Wan’da 4 gün önce YSK’nin veto kararını protesto etmek amacıyla yapılan gösteriler sonrası çarşı merkezinde sivil polislerin gözaltına aldığı biri öğrenci, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek”, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı.

AKP’nin ‘İleri demokrasi’si!

Sivil direniş eylemlerinde gözaltına alınan Kürtler işkenceden geçiyor. Protestolarda kitleye saldıran polis, gözaltına aldığı kişileri de karakollarda işkenceden geçiriyor. AKP’nin ileri demokrasisi Kürdistan’da kendisini ileri Faşizm olarak gösteriyor.

Darp edilmeyen yok

İHD’ye hukuki yardım için yapılan başvurularda, BDP Amed il binası önünde düzenlenen eylemler sırasında kullandığı kepçeye gaz atılması nedeniyle şuurunu yitirdiği için kepçenin hakimiyetini kaybeden Mehmet Kılıç da var. Olayda Kılıç’ın ayağı kırılmıştı. Bu olaydan sonraki gün polis tarafından tartaklanarak gözaltına alınan Abdulkadir Savur, Mustafa Gül ve Zöhra Süleymanoğlu’nun da savcılığa sevk edildikleri sırada gözlerinin morarmış olduğu ve yoğun şiddete uğradıklarının görgü tanıklarının ifadeleriyle de belgelendiği belirtiliyor.

Bilici: Halka ateş açtılar

Toplumsal tepkinin demokratik eylemlere dönüşmesinin son derece insani bir hak olduğuna dikkat çeken İHD Amed Şube Sekreteri Raci Bilici, demokratik haklarını kullanan yurttaşlara polisin saldırdığını ve yüzlerce yaralının olduğunu söyledi. Aynı şekilde Bismil’de Halil İbrahim Oruç isimli 17 yaşındaki gencin de yaşamına mal olunduğunu hatırlatan Bilici, “Aynı zamanda müdahaleler sırasında yaralanan ve hâlâ durumu ağır olanlar da var. Gerçekten öldürme amacıyla vurulan darbelerdir. Polis hedef gözeterek ateş ediyor” dedi.

İşkence sokağa taştı

İşkencenin artık sokaklara taşındığını, gözaltına alınan kişilere yönelik şiddetin gözaltı esnasında da devam ettiğine dikkat çeken Bilici, “Gözaltına alındığı esnada kişide fazla darp izi yokken, gözaltı sonrası darp izlerine rastlanılıyor. Bize de darp ve şiddet gören 22 insan başvurdu. Fakat şunu biliyoruz ki daha çok yaralı var. Ama tutuklanma endişesi ile hastaneye gitmiyorlar. Bunun sorumlusu da hükümettir” dedi.-Günlük

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA