Erdoğan: Kürt Meselesi Yoktur
Basından Seçmeler / 19 Nisan 2011 Salı Saat 17:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Başbakan Recep T. Erdoğan, AKP milletvekili adaylarını tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Kürt meselesi artık yoktur. Kürt kardeşlerimin meseleleri vardır”dedi.

Türk Başbakan Recep T. Erdoğan, AKP milletvekili adaylarını tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Kürt meselesi artık yoktur.
Kürt kardeşlerimin meseleleri vardır” dedi. Erdoğan 2005’te “Kürt sorunu vardır” demişti, ardından “düşünmezseniz yoktur”, sonra da Ankara’da “Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır” ifadelerini kullanmıştı. AKP Genel Başkanı ve Türk Başbakan Recep T. Erdoğan, dün Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen AKP Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. 3 gün önce yayınladığı seçim beyannamesinde „Kürt sorununu biz çözeceğiz“ diyen Erdoğan, bu kez kendisini tekzip ederek “Bu ülkede Kürt meselesi artık yoktur. Kürt kardeşlerimin meseleleri vardır. Kürt kardeşlerimi istismar edenler de vardır. Diyorlar ki AK Parti güneydoğu’da Kürt orijinli olan adayları çekti. Dedim ya, ya cehaletle konuşuyorlar ya da bilmiyorlar. Biz orada meselelere vakıf arkadaşlarımızı aday yaptık” dedi. AKP’nin zayıf adaylar gösterdiği Kürt illerinden çekildiği yorumlarına da değinen Erdoğan, „Hiçbir bölgeden çekilmiyoruz. Onlara sesleniyorum; Kadrodaki isimleri duymamış olabilirsiniz. Oysa bizim listemizdeki 550 kişinin her biri birikimli, donanımlı, yüreği millet aşkıyla dolu isimlerdir“ iddiasında bulundu.

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yeniden milliyetçi söylemlere sarılan Erdoğan şunları söyledi: „Romanın da Çerkezin de Kürdün de Lazın da bizim gözümüzde bir farkı yok, hepsinin başımızın üzerinde yeri var. Bizde Türk, Kürt, Laz ayrımcılığı yok, olmayacak da. Ama tek kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Ama birileri bu bayraktan rahatsız… Bu bayrak niçin rahatsız ediyor. Bayrak rengi hepimizin şehitlerinden alındı. Bu hilal, bu yıldız neden rahatsız ediyor? Her şehit bir yıldızdır. Tek millet, tek bayrak ve tek vatan geliyor. 780 bin metrekaresiyle tek vatan. Hiç bir etnik unsur ve grubun değil, hepimizin. Hepimiz aynı derecede bu vatana ortağız. Hepimiz buraya sahibiz. Tek devlet. Bu devlet hepimizin ve asla başka bir parçaya bölünmeyecek. Benim Kürt kardeşim kendi ana dilini rahatlıkla konuşur. Cezaevinde kendi ana dilini konuşabiliyor muydu? Hayır, biz açtık, Kürtçe kurslarını biz açtık. Bu adımla yolumuza devam edeceğiz.“

Öğrencilere gözdağı

Erdoğan, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ‘nda (YGS) şifre ile kopya çekildiği iddialarına da değinirken, hükümeti protesto eden öğrencileri tehdit etti. “Taksim’de bin kişiyi, iki bin kişiyi yürütmek, iki bin genci yürütmek problem değil. Onlar YGS sınavının karşısında tavır ortaya koyduklarını açıklarken, biz de kalkarız onların karşısına 5 bin, 10 bin tane genci koyarız. Ama biz bu ülkede gerilimden yana değiliz” diyen Erdoğan’ın bu açıklaması Ortadoğu’daki otoriter ve diktatör rejimlerde düzenlenen protesto gösterilerine karşı devlet başkanlarının “rejim yanlılarını” sokağa çıkarmalarını hatırlattı.-Yeni Özgür Politika

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.