KJB: AKP Zorbalıkla Seçimlere İpotek Koydu
Kadin / 19 Nisan 2011 Salı Saat 16:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kadın hareketi KJB, YSK kararına tepki göstererek AKP hükümetinin devletin gücünü arkasına alarak zorbalıkla seçimlere ipotek koyduğunu belirtti.

Kürt kadın hareketi KJB, YSK kararına tepki göstererek AKP hükümetinin devletin gücünü arkasına alarak zorbalıkla seçimlere ipotek koyduğunu belirtti. Komploları boşa çıkarma çağrısı yapan KJB, yaşanan durum için “AKP’nin faşist diktatörlüğü” dedi.

KJB Koordinasyonu yaptığı açıklamada “Kürt halkı, kadınları ve demokrasi güçleri olarak tarihi ciddi bir zorbalık, haksızlık ve zulümle bir kez daha karşı karşıya bırakılmış bulunuyoruz. YSK’nın 7’si BDP’nin desteklediği toplam 12 bağımsız adayın veto edilmesi ve yine iki siyasi partinin seçimlere girmesinin engellenmesine yönelik aldığı karar özgürlük ve demokrasi iradesine pervasız bir saldırıdır” dedi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Seçilmiş vekiller olarak görevi başında bulunan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel başta olmak üzere, Leyla Zana, Hatip Dicle, Ertuğrul Kürkçü, Salih Yıldız, İsa Gürbüz ve diğerlerinin seçime girme haklarının gaspı demokrasinin infazıdır. Bu karar yıllardan beri Kürtleri yok sayan ve ortadan kaldırmak için her türlü şiddeti, devlet terörünü uygulayan Türk Devlet sisteminin zihniyetinin ve inkârcı, yasakçı, imhacı politikalarının bir devamıdır. Budan AKP hükümeti ve Erdoğan sorumludur. Seçim beyannamesinde Kürt sorunu yoktur diyecek kadar gerçeği ters yüz eden Erdoğan’ın politikalarından bağımsız düşünmek gerçekle alay etmek olacaktır.

AKP ZORBALIKLA SEÇİMLERE İPOTEK KOYDU

Ergenokuncu zihniyetin asıl sahibinin Erdoğan ve hükümeti olduğu açığa çıkmıştır. Tarihsel bir olgu ve sorun olan Kürt sorununu uzun vadeli siyasi iktidar çıkarlarına kurban ederek dün vardır dediği Kürt sorununu bugün yoktur diyecek kadar dengesizleşmiş bir Başbakan ve hükümetinin hiçbir sorunu çözmeyeceği aşikardır ve ileri demokrasiden bahsetmesi ise tam bir riyakârlıktır. Kürdistan’da ve Kürtlerin, demokrasi güçlerinin olduğu tüm illerde şimdiden seçimleri kaybetmenin telaşını yaşayan AKP hükümeti, devlet gücünü arkasına alarak hile, baskı ve zorbalıkla seçimlere ipotek koymuştur. Hem yüzde 10 seçim barajını imkân varken kaldırmamak hem 12 Eylül darbe anayasasına göre 12 bağımsız adayı seçim dışı bırakmak hem de iki bine yakın Kürt siyasetçisini yargılamak AKP’nin faşist diktatörlüğü değil de nedir?

KÖLECİ POLİTİKALAR ASLA AMACINA ULAŞMAYACAKTIR

Dört kadın adayın veto edilmesinin kuşkusuz ideolojik ve politik nedenleri vardır. Beş bin yıllık erkek egemen zihniyetin özgür kadın iradesine yönelik geliştirdiği bir komplodur ve intikamdır. Kadın adaylar şahsında başta Kürt kadınları olmak üzere demokrasi ve barıştan yana tüm kadınların iradesine yapılmış bir hakaret ve saldırıdır. Bununla kadın, yaşamın ve siyasetin dışında tutulmak, iradesi kırılmak ve kimliği yok sayılmak istenmektedir. Bu şiddet açıkça şunu göstermektedir, kadın özgürlük mücadelesinde kazanılan düzey ve gelinen aşama erkek egemen devletçi anlayış ve güçleri tarafından hazmedilmemekte ve hedeflenmektedir. Erkek egemenlikli sistem iradeleşen ve özgürleşme yolundaki kadından korkmakta ve kendisi için bir tehdit olarak görmektedir. Gelişen saldırıların biçimi ve düzeyi ne olursa olsun erkek egemenlikli sistemin kadına yönelik köleci politikaları asla amacına ulaşmayacaktır.

ÇAĞRI

Kadına yönelik şiddet ve siyasi tecavüz kültürünün bir parçası olan bu karar karşısından tüm ilerici, devrimci, demokrat kadın örgütlerini başta da kadın adaylar konusunda duyarlılık gösteren ve destekleyen KADER’İ, feminist grupları, çevreleri ve tüm kadınları kadına yönelik uygulanan hukuksuzluğa ve şiddete karşı durmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Bu zorbacı ve saldırgan politikalar karşısında Kürt halkı mücadeleyi yükselterek temsilcilerini sahiplenecek ve tüm komploları boşa çıkarma irade ve duruşunu ortaya koyacaktır.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.