Amara’da Özgürlük Doğdu
Basından Seçmeler / 05 Nisan 2011 Salı Saat 18:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için 50 bin kişi dün Amara’daydı. İnkar ve imha bitene kadar mücadelenin süreceğini haykıran onbinler,

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için 50 bin kişi dün Amara’daydı. İnkar ve imha bitene kadar mücadelenin süreceğini haykıran onbinler, Öcalan’ın özgürlüğünü istedi.
Türkiye ve Kürt illerinden yaklaşık 50 bin kişi, Amara’da Öcalan’ın 62’inci doğum gününü kutladı. Yapılan konuşmalarda Öcalan’a ve Kürtlere özgürlük ve onurlu bir barış talebi yinelendi. „Amara Şehitleri“ Mahsum Karaoğlan ve Mustafa Dağ da vuruldukları yerde anıldı. 2 genç ve gerillalar için ağıt yakan Kürtler, „Yeter gençlerimiz ölmesin artık“ dedi.

„Azadî an bi te re an bi te re (ya seninle özgürlük ya seninle özgürlük)“ şiarıyla Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu’nun (TUHAD-FED) organize ettiği Amara Yürüyüşü dün yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Urfa’nın Halfeti İlçesi’ne giderek geceyi burada geçiren 50 bin kişi, iki gruba ayrıldı. Bir grup Öcalan’ın köyüne, bir grup ise 2 yıl önceki yürüyüşte katledilen Mahsum Karaoğlan ve Mustafa Dağ’ın öldürüldükleri yere gitti. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in en önde yer aldığı kortej, „Rojbûna te pîroz be ey serok Apo“ sloganı ile Amara Köyü’ne girdi; bu sırada yapılan havai fişek gösterisi ile Öcalan’ın doğum günü kutlandı. Köydeki tüm evler ve cami dahil her yer Öcalan ve PKK bayraklarıyla donatıldı. Doğduğu evin önünde sergilenen Öcalan’ın fotoğraflarını görmek isteyen binlerce kişi izdihama neden oldu. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Mehmet Öcalan, „Verdiğiniz mücadele ve selamlarınızı O’na ileteceğim“ dedi. Kışanak ise Öcalan’ın 1993’ten bu yana barışçıl bir mücadele verdiğini dile getirerek, „Kürt halkı, Öcalan’ı muhatap ve önder olarak görüyor. Sorun Öcalan’la çözülür“ dedi.

14 talep burada da açıklandı

TUHAD-FED adına konuşan Burhan Karakoç da „Bu savaş durdurulmalı, imha ve inkar çözüm değil sorunu derinleştirir. Öcalan ile yapılan görüşmeler kamuoyuna açıklansın“ çağrısında bulundu. Karakoç, çözüm için sunulan 14 temel talebi de yineleyerek, bunların yerine getirilmesini istedi.

Dağ ve Karaoğlan’a ağıt

Amara’da Öcalan’ın doğum günü kutlamaları yapılarken, binlerce kişi de Mahsum Karaoğlan ve Mustafa Dağ’ı katledildikleri yerde andı. Tepelere çıkan gençler, taşlarla „PKK Apo“ ve „Şehîd namirin“ yazılarını yazdı. Karaoğlan ve Dağ’ın hayatını kaybettikleri yere ise gaz bombası, karanfil ve fotoğrafları yerleştirildi. Sık sık „Ey şehîd xwîna te li erdê namîne“, „Tekoşîn berxwedan riya me riya şehîdan“ ve „Kahrolsun Erdoğan“ sloganları atıldı. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP milletvekilleri Bengi Yıldız, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile sanatçı Ferhat Tunç da anmada hazır bulundu. Amara’ya giden Dağ ve Karaoğlan ailelerinin alana ulaşmasıyla ağıtlar ve sloganlar birlikte yükseldi. Mustafa Dağ’ın eşi Perihan Dağ ve Anne Naime Karaoğlan’ın birbirine sarılarak ağlaması, herkesi duygulandırdı. Anmada Ferhat Tunç da bir ağıt yaktı.

Amara’nın anlamı: Onurlu barış

Halka seslenen Aysel Tuğluk, Mahsum ve Mustafa’nın acılarını yürekten hissettiklerini söyledi. Milyonların kendi onuru için çalıştığını ve kimlik mücadelesi yürüttüğünü belirten Tuğluk, „Bunun karşılığını canlarıyla ödüyor bu insanlar“ dedi. „Amara’ya gitmenin bir anlamı var“ diyen Tuğluk, ekledi: „Sayın Öcalan’ın köyüne gitmenin bir anlamı vardır. Bu sıradan bir doğum günü değildir. Bu Kürt halkının kendi mücadelesine, özgürlüğüne, değerlerine sahip çıkmasını ifade eder. Kırk bin şehidimiz var. Devlet şehitlerimize saygı duyuncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz, Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyeceğiz. Bizim net mesajımız şudur: Eğer bir barış olacaksa onurlu olsun, devlet irademizi ve kimliğimizi inkar etmesin istiyoruz. Mahsum’un Mustafa’nın bize Amara yolunda anlattıkları da budur. Bunu halkımızla birlikte başaracağız.“

Binlerce kişi Antep’e yöneldi

Amara’ya gidenlerden BDP ve DTK Eşbaşkanları ile milletvekillerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, BDP PM üyesi Vakkas Dalkılıç’ın cenaze törenine katılmak için Antep’e doğru yola çıktı.-Yeni Özgür Politika

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.