Doğaya/Öze Dönüş Sağlığa Dönüştür
Ekoloji / 28 Aralık 2009 Pazartesi Saat 13:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsanoğlunun toplumsallaşma sayesindeki yapma ve düşünme gücü, insanı insan yapan her şeyin doğuş kaynağı.

İnsanoğlunun toplumsallaşma sayesindeki yapma ve düşünme gücü, insanı insan yapan her şeyin doğuş kaynağı. Bu kaynağın ilk doğurdukları hem “gerçek” hem “doğru”yu ifade ediyordu. Yani doğru olan gerçek oluyor, gerçek ise doğruyu ifade ediyordu. Çoğu zaman bu iki kelimeyi bir arada ifade ediyoruz. Oysaki gerçekleşenlerin doğru olmama tarihi bin yıllara ulaştı. Artık gerçekleşenlerin çoğu doğru değil. Bu kadar yıkımın, intiharın, şiddettin ve toplumsal cinnetin kaynağı, bu gerçeği doğrudan ayıran yol ayrımına dayanıyor. Bu ayrılık ise üretmekle tüketmek, yapmakla bozmak gibi olunca dengeyi de alt üst ediyor. İnsan ruhu yarım kalıyor, kendini tamamlayamıyor. Öz olanın doğal olanın üstü, bu gerçekleşen yapaylıkla örtülüyor. Bu örtüyü kaldırdıkça insanoğlu yarım kalan hatta yanlış kalan tarafını tamamlayabilecek.

 

Doğal tedavi ve bitkilerle gelen sağlık araştırmalarını bu gerçekten yola çıkarak önemsiyorum. İnsan bedenini olduğu kadar ruhunu da iyileştireceğine inanıyorum. Küçükken bahçelerden topladığımız semizotu ve kuşekmeği gibi otlarla evcilik oynardık. Şimdi çocuklar E332 ve türevi kanserojen madde içeren boyalı sağlıksız şeyler tüketiyor. Bu değişikliğin çocukların ruhsal durumu üzerindeki olumsuz etkisi, en az biyolojik etkisi kadardır. Tıpkı bizi bir kuşak öncesine göre daha sağlıksız ve daha yarım bıraktığı gibi. Hep naneli şeker yemiş ama nane görmemiş; üşüttüğünde nane ve limon içmeden, ağrı kesiciye başvurmuş insanların ruhunun bir tarafında yarımlıklar kalacağına inanıyorum. Bu nedenle doğal tedavi yöntemleri derinlerde bırakılan yaralara da ilaçtır.

 

Diğer taraftan ise doğal tedavi yöntemleri, ilaçların insan biyolojisi üzerinde yarattığı tahribatı gözetildiğinde de daha çok güncelleştirilmesi gereken bir konu olarak ortaya çıkıyor. İlaçlar için genelde “iki tarafı keskin bıçak” denir. Bir tarafı iyileştirirken diğer tarafı yaralar. Bir antibiyotik ilaç hastalığa iyi geldiği gibi metabolizmanın tümüne yayıldığından hastalıklı olmayan organları da etkiliyor. Farklı hastalıklara neden oluyor.

 

Tıp bilimi gelişmesin demiyorum, elbette doğada ham haliyle her şeyin çaresi yok. Fakat hastalıklarımızın nedeni ağırlıklı olarak özünden sapmış, doğru ve doğal olandan uzaklaşmış bir gerçekliğin sonucu. Bu nedenle doğaya-öze dönmenin yani ekolojik yaşamın bir adımı olarak, doğal tedavi ve doğal beslenme yöntemlerini destekliyorum. Özellikle kadının bu çalışmaya öncülük etmesinin –tüm imkansızlıklarına rağmen- anlamının da yüksek olduğuna inanıyorum.

Newroz Êlih

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA