Pravda: Şam'ın Geleceği Kürtlerin Elinde
Dış Basından / 26 Mart 2011 Cumartesi Saat 17:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’nın yüksek tirajlı gazetesi Pravda (Gerçek), Suriye’deki ayaklanmaları değerlendirerek Şam’ın geleceğinin Kürtlerin tavrına bağlı olduğunu yazdı.

Rusya’nın yüksek tirajlı gazetesi Pravda (Gerçek), Suriye’deki ayaklanmaları değerlendirerek Şam’ın geleceğinin Kürtlerin tavrına bağlı olduğunu yazdı. Gazetenin Şam’ın özel birliklerin de içinde olduğu ordunun büyük kısmını Kürt bölgelerine kaydırdığını bildiriliyor. Ortadoğu uzmanı Sergey Demidenko, Durzi aşiretlerle Kürtlerin de ayaklanması halinde Esad rejiminin düşmesinin an meselesi olacağını kaydetti.

Washington’un mühürlediği Esat rejiminin sallantıda olduğunu yazan gazete ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in 24 Mart’ta İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında Suriye rejimini kendi halkına zülüm etmekle eleştirdiğini ve Şam’ı muhalefete karşı güç kullanmama konusunda uyardığını hatırlattı. Haberde Suriye ordusunun halka karşı Mısır’dakine benzer şekilde tarafsız kalabileceğine dikkat çekildi.

ASKERİ BİRLİKLER KÜRT BÖLGELERİNE KAYDIRILDI

İşçilerin gazetesi olarak 1912 yılında kurulan Pravda’nın haberinde şunlara yer veriliyor: “ 15 Mart’ta başlayan eylemler kötü bir senaryo gibi gelişiyor. Birçok kentte binlerce muhalif eylemler düzenliyor. Özellikle güney bölgesindeki Dera şehrinde askerlerle çatışmalar yaşandı. Muhalefete göre ölü sayısı 100’ü aşkın. Şam muhalefeti radikal İslamcılıkla suçluyor. Onlara göre El Ömer’in taraftarları Dara şehrini ve El Umara camisini ele geçirmeye çalışıyor. Buna Karşın Beşar Esad biryandan reform yapacağı sözünü verirken bir yandan da askeri birliklerini Kürt bölgelerine kaydırdı.”

KÜRTLER DEVRİMCİ HAREKETLERİN YANINDA YER ALIR

Sergey Palmasov imzasıyla yayınlanan haber Moskova’da yayın yapan Özgür Kürdistan gazetesi redaktörü İshxan Miroyev’in görüşlerine de yer veriyor. Miroyev’in düşüncesi şöyle; “Kürtler Suriye yönetimiyle uzlaşmazlar. Çünkü Beşar Esad’ın son yıllarda Kürtler uyguladığı politikalar Saddam’ınkinden farklı değil. Arap diktatörleri sadece kendi halklarına değil, onlardan daha fazla Kürtlere baskı yaptı. Esad her ne kadar kendi halkına da şiddet uygulasa da uzun süredir Kürtler üzerinde bir tiran gibi duruyor. Askerlerini Kürt bölgelerine kaydırması oradaki halkı bastırmak içindir. Bunu kendiniz de yorumlayabilirsiniz. İran rejimi bile bazı küçük haklar tanımasına rağmen Suriye 400 bin kürdün vatandaşlık hakkını tanımayarak onları her türlü haktan yoksun bıraktı. Orada 3 milyon Kürt yaşıyor. Onların durumu da diğerlerinden farklı değil. Ayrıca kendi dillerinde eğitim alamıyorlar. Bu yüzden Arapların ayaklanması Fransız sömürgeciliğin sona ermesinden bu yana duydukları en iyi haber. Kürtler Arap halklarının devrimci hareketlerinin yanında yer alacaktır. Kürtlerin yurtsever duyguları çok yoğundur ve onlar susmayacaktır. Şunu da eklemek gerekiyor ki binlerce Suriyeli Kürt PKK saflarında yer alıyor. Bu Esad için büyük bir problem olabilir. Onun hükümeti Kürt bölgelerinde diken üzerinde duruyor. Bu ömür boyu da süremez.”

DURZİ KÜRTLER DE AYAKLANABİLİR

Gazete Strateji ve Analiz merkezinden Ortadoğu uzmanı Sergey Demidenko’nun fikirlerine de yer veriyor. Demidenko, Suriye’de bulunan Durzilerin de Kürtlerin yanında yer alabileceğine dikkat çekerek şöyle konuşuyor: “ Suriye’nin Kürt bölgelerinde 2003 -2004 yıllarında silahlı gösterileri oldu. O zaman bu Kürt ayaklanmalarını bastırdılar. Ama eğer Kürtler şimdi ayaklanırsa bu Esad için iyi olmayacaktır. O zaman bu kuzey bölgelerine daha fazla askeri güç göndermek zorunda kalacak ve Kürtlerle savaşa girecek. Unutmamak gerekir ki Kürtler Suriye’nin bütün büyük kentlerine dağılmış durumdalar. Onlar Esad için büyük sorunlara yol açabilirler. Şunu da ekleyelim ki Suriye Kürtleri kendi kardeşleri olan Irak ve Türkiye’deki Kürtlerden de destek alacaklardır. Aynı zamanda Durzi aşiretleri destek verir. Çünkü onların da hakları ihlal ediliyor. Her ne kadar Arapça konuşsalar da Arap değiller.”

KÜRTLERLE DURZİLER AYAKLANIRSA ESAD DÜŞER!

Demidenko şöyle devam ediyor: Bazı etnograflara göre onlar Arap Kürt Arametslerden geliyorlar ve Durzi dinine mensuplar. Bazıları onları Şiilere yakın buluyor ama Sünni Araplar onları Müslüman olarak görmüyor. Onlara karşı oldukça ilginç bir politika sergiliyorlar. Bunların kaldığı Cebel Druz bölgesine çok az yatırım yapılıyor ve geri bırakılmış bir bölge. Ayrıca ayırımcılığa maruz kalıyorlar. Bazılarına göre çatışmalarda Bedevilerin yanında yer alabilirler. Ama Suriye’nin özel güçleri bunların İsrail’in yanında yer almasından da çekiniyor. Çünkü ülkedeki huzursuzluk çok büyüktür. Ayrıca Esad Kaddafi’ye göre daha az şanslı. Çünkü 1925-1927 Durzi ayaklanmaları çok etkili olmuştu ve neredeyse Fransız sömürgeciliğinin sonunu getirecekti. Eğer Kürtler ve Durziler ayaklanırsa Esat’ın düşmesi an meselesi olur.”-ANF

Kurdistan Lezgiyeva

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA