On Binler Newala Qesaba'ya Yürüyecek
Duyurular / 26 Mart 2011 Cumartesi Saat 13:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk toplu mezarların ortaya çıktığı Newala Qesaba'ya (Kasaplar Deresi) MEYADER öncülüğünde 28 Mart'ta yapılacak yürüyüş için hazırlıklar sürüyor.

İlk toplu mezarların ortaya çıktığı Newala Qesaba'ya (Kasaplar Deresi) MEYADER öncülüğünde 28 Mart'ta yapılacak yürüyüş için hazırlıklar sürüyor. Türkiye'nin birçok ilinden on binlerce kişinin katılması hedeflenen yürüyüşte "Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu'nun kurulması" talebi yeniden dillendirilecek.

Newroz alanlarına çıkan milyonlarca kişinin temel taleplerinden biri olan, çatışmalı süreçte yaşanan köy yakmalar, faili meçhul cinayetler, toplu mezarlar gibi olayların araştırılması için "Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu'nun kurulması" talebindeki ısrar, ilk toplu mezarların ortaya çıktığı Siirt Newala Qesaba'ya (Kasaplar Deresi) yapılacak yürüyüş ile bir kez daha dillendirilecek.

MEYADER öncülüğünde 28 Mart günü, başta Diyarbakır olmak üzere Şırnak, Hakkari, Van, Mardin, Bingöl gibi bölge illeri ile İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, İzmir gibi batı illerinden de on binlerce kişi, "Toplu Mezarlar insanlık suçudur. Toplumsal barış ve hakikatleri açığa çıkarmak için Newala Qesaba'ya yürüyoruz" sloganıyla Newala Qesaba'ya yürüyecek. Her ilden çok sayıda araç ile konvoylar halinde başlayacak olan yürüyüşe, DTK, BDP, DYG, DÖKH, YAKAY-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi, TUHADDER, TUHADFED, Göç-Der, İHD, KESK ile DİSK'e bağlı sendikalar, aydın ve yazarlar, gazeteciler de destek verecek. DTK ve BDP Eş Başkanları, milletvekilleri, belediye başkanlarının da katılacağı yürüyüş, 28 Mart günü saat 13.00'da on binlerce kişinin katılımı ile MEYADER tarafından yapılacak basın açıklamasıyla son bulacak.

Diyarbakır'dan kitlesel katılım olacak

Tüm illerde yürüyüş hazırlıkları kapsamında çalışmalar sürerken, en kitlesel katılımın sağlanması beklenen Diyarbakır'da da hazırlıklar sürüyor. 300 araç ile 10 bin kişinin katılımının hedeflendiği yürüyüş için MEYADER öncülüğünde ve diğer kurum ile kuruluşların da desteği ile yürütülen çalışmalar kapsamında il merkezine yürüyüş çağrısı yapan afişler asılırken, yürütülen mahalle çalışmaları ile yürüyüşe çağrı yapılıyor. 28 Mart günü saat 7.00'de Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar'da BDP ilçe binaları önünde toplanacak olan yurttaşlar oluşturacakları konvoy ile yola çıkacak. Şehir çıkışında birleşecek olan konvoy, BDP otobüsünün eskortu ile Newala Qesaba'ya doğru yola çıkacak.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.