Diyarbakır'da Çok Dili Belgesel Film Günleri
Duyurular / 24 Şubat 2011 Perşembe Saat 16:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi tarafından organize edilen Diyarbakır Belgesel Film Günleri, 18-25 Nisan günleri arasında yapılacak.

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi tarafından organize edilen Diyarbakır Belgesel Film Günleri, 18-25 Nisan günleri arasında yapılacak.

Belgesel Film Günleri'ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, Kültür Sosyal İşler Müdürü Aydın Bolkan, Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi yöneticisi Emine Dora, Diyarbakır Belgesel Film Günleri Sekreteryası'ndan Özkan Küçük katıldı.

Aydın Bolkan, tarihi ve kültürel olarak önemli bir değere sahip olan Diyarbakır'da Belgesel Film Günleri'nin organizasyonunu gerçekleştireceklerini belirterek, "Nisan ayında gerçekleştireceğimiz bu organizasyonla Diyarbakır'da deneyimlerin buluşmasını sağlayacağız. Tutuklu olduğu için aramızda olmayan Kayapınar Belediye Başkanımız Sayın Zülküf Karatekin'e teşekkürlerimizi de sunuyoruz" dedi.

Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Avcı, "Belgesel Film günleri yeni genç sinemacıların yetişmesi açısından önemsiyor ve Belgesel Film Günleri etkinlikleri kapsamında genç sinemacıların desteklenmesi için belediye olarak bir fon kurmayı da planlıyoruz. Bu kültür merkezini planlarken, sadece sunumların yapıldığı bir mekandan öte, kültürel ve sanatsal üretimleri sağlayan buna katkı sunan bir anlayışı yaşama geçirmeye çalıştık. Belgesel Film günleri de bunun bir parçasıdır" diye konuştu.

Belgesel Film Günleri'nin çok dilli olarak yapılacağını belirten Avcı şöyle dedi: "Belgesel Film günlerinde bölgemizin ve ülkemizin gerçekliğine uygun olarak tüm kültürlerin yansımasını bulmasını istiyoruz. Kürtçe dışındaki tüm filmler Kürtçe alt yazılı olarak gerçekleştirilecek. Kürtçe filmler de Türkçe alt yazılı olarak gösterime sunulacak."

Özkan Küçük ise belgesel Film günlerinin yarışma ve gösterim olmak üzere iki kategoride olacağını belirtti, "Türkiye'nin değişik kentlerinde yapılan film festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm belgesel filmlerin de halkla buluşmasını hedeflemekteyiz. Tüm belgesel sinemacıları Diyarbakır Belgesel Filmleri'ne katılmaya da davet ediyoruz" dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA