ASELSAN İçindeki Karanlık İnfazlar
Teknoloji / 12 Şubat 2011 Cumartesi Saat 18:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASELSAN’da karanlık cinayetlerin dördüncüsü olan ve askerde nöbet esnasında şüpheli bir şekilde infaz edildikten sonra intihar ettiği iddia edilen ASELSAN mühendisi

Türk ordusuna bağlı ASELSAN’da karanlık cinayetlerin dördüncüsü olan ve askerde nöbet esnasında şüpheli bir şekilde infaz edildikten sonra intihar ettiği iddia edilen ASELSAN mühendisi Burhaneddin Volkan'ın babası emekli Başçavuş Mahmut Volkan'ın, söz konusu soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Fikret Seçen'e konuyla ilgili önemli bilgiler verdiği öğrenildi. Burhaneddin Volkan'ın babasının Savcı Seçen'e ulaştırdığı dilekçesinde, oğlunun psikolojisinin kimyasallar ilaçlarla bozduktan sonra infaz edip sonrada intihar etti iddiasının ortaya atıldığı ifadesini verdiği ortaya çıktı. 

Önce İnfaz Sonra İntihar İddiası

ASELSAN'ın Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalışan genç mühendis Burhaneddin Volkan'ın, 3 arkadaşının da infaz edilmesi ardından, askerlik yaptığı Ankara'daki birliğinde ölü olarak bulundu.  Mahmut Volkan'ın Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'e ulaştırdığı dilekçesinde önemli ayrıntılar ortaya çıktı. Volkan’ın dilekçesinde, oğlu Burhaneddin Volkan'ın Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ASELSAN'a mühendis olarak girdiğini ve burada uçak komuta kontrol merkezi bölümünde çalışan 8 mühendisten biri olduğunu belirttiği öğrenildi.

Karanlık İş ve İlişkileri Deşifre Etme Korkusu

İnfaz edilen ASELSAN mühendisi Mahmut Volkan’ın kışladan kendisine gelen bazı telefonlarda da oğlunun anlatıldığı gibi intihar etmediğini, tanıkların yönlendirme ve baskı sonucu askeri savcılığa bu yönde ifade verdiği yine edinilen diğer bir bilgi olmakta. Volkan'ın dilekçesinde, şu ifadelere yer verdiği öğrenildi: "Oğlum eve döndüğünde iradesi yok gibiydi. 'Beni sniperlar kovalıyor' diyerek, işaret parmağını alnına dokundurarak 'Bom' diyordu. 'Anne-baba siz ölmeyin. Sizin yerinize ben öleyim' diyordu. Mantıklı cümle kuramıyor, kesintili bir biçimde konuşuyordu. ASELSAN içerisindeki karanlık iş ve ilişkileri deşifre edileceğinden korkulduğu için öldürüldü.” 

Daha Öncede Benzer Şekilde İnfazlar Yapıldı

Daha önce de ASELSAN’da mühendis olarak çalışan ve karanlık bir şekilde infaz edildikten sonra intihar ettiği iddia edilen Hüseyin Başbilen’in babası Vehbi Başbilen basına yaptığı açıklamada Oğlunun intihar etmediğini, aksine devlet adına çok gizli bir projede görevli iken öldürüldüğünü belirtmişti. Çok gizli bir projede devlet tarafından görevlendirildiğini ve üzerinde çalıştığını belirtmişti. Baba Başbilen : “Artık çalışmasının sonuna gelmiş olacak ki komutanlara brifing verecekti. Çok heyecanlaydı. Ve brifing günü gelmişti. Yanına çalışma dosyasını alıp yola çıkmıştı. Bu da onun bu dünyadaki son yolculuğu oldu. Evladım arabasında ölü bulundu. Ancak yanında olan çantası incelendiğinde içinin boş olduğu anlaşıldı. Oysa içinde komutanlara sunacağı projeler vardı.”

ASELSAN Nedir?

ASELSAN, 1975 yılında Türk Ordusunun haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ve hala Türk ordusunun Kara, hava, deniz, uzay ve sivil uygulamalar kapsamında her nevi elektrik, elektronik, elektronik harp, haberleşme, mikrodalga, elektro-optik, güdüm, bilgisayar, bilişim, yazılım, kriptoloji ve güvenlik konularında proje ve çalışma yürüten kuruluş. 

Artim Ronî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.