'Türkiye ile Suriye arasında gizli PKK anlaşması'
Dış Basından / 19 Ocak 2011 Çarşamba Saat 17:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paris merkezli Intelligence Online isimli internet sitesinin haberine göre, Türkiye ile Suriye arasında PKK'lilerle ilgili gizli bir anlaşma yapıldı.

Paris merkezli Intelligence Online isimli internet sitesinin haberine göre, Türkiye ile Suriye arasında PKK'lilerle ilgili gizli bir anlaşma yapıldı.

Anlaşmaya göre Şam, 4000 PKK militanı ve yöneticilerine sığınma hakkı tanıyacak. Şam daha sonra ise bu kişilerin affedilmesini sağlayacak.

Intelligence Online'ın haberi, sözkonusu anlaşmanın 21 aralık 2010 tarihinde Suriye Başbakanı Muhammed Naci El Itri'nin Türkiye ziyareti sırasında, Suriye siyaset güvenliği müsteşarı Muhammed Dib Zitun ile Türk genelkurmay başkanlığı arasında imzalandığını söylüyor.

Haberde PKK'lilere sığınma hakkı tanınmasının, Güney Kürdistan’daki güçler tarafından önerildiği ancak Türk Genelkurmayı tarafından güvenlik endişesiyle Irak'tan gelen teklifi tercih etmediği iddiası da yer almış.

PKK'lilere sığınma hakkı iş verileceği ve bu sebeple Türk ordusunun Şam kontrolündeki PKK'lileri tercih ettiği de haberde sunulan yorumlardan.

Intelligence Online'ın haberi, PKK'nın 1998'de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın yakalanması sürecinde Şam'ın parmağı olduğu inancı sebebiyle, Şam'dan gelecek sığınma teklifini kabul etmeme ihtimalinin güçlü olduğu izlenimiyle sona eriyor.- Intelligence Online

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA