Alternatif Tıp Ya da Tamamlayıcı Tıp
Ekoloji / 08 Ocak 2011 Cumartesi Saat 15:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son yıllarda sağlık piyasasında moda olan alternatif tedavi, binlerce yıldır uygulanan sağlık yöntemleridir.

Son yıllarda sağlık piyasasında moda olan alternatif tedavi, binlerce yıldır uygulanan sağlık yöntemleridir. Alternatif tedavi yöntemleri, modern tıbba alternatif olmaktan ziyade tamamlayıcı tedavilerdir. Bitkisel tedaviden masaj tekniklerine, koku terapilerinden zihin temizliğine, yogadan meditasyona kadar birçok teknik ve yöntemlerle tedaviler alternatif tıp kapsamına girer. 

Batı’da yapılan en büyük yanlışlık ve kafa karıştırıcı yaklaşım, batı tıbbını ve alternatif tıp yöntemlerini birbirlerini dışlayan iki kutup gibi görmek. Çünkü Batı tıbbının (modern tıp, Ortodoks tıp, konvansiyonel tıp) çare olmadığı noktada alternatif tıp, alternatif tıbbın çaresiz kaldığı durumlarda da Batı tıbbı devreye giriyor, yani iki yönelim birbirini tamamlıyor. 

Burada önemli olan tıp biliminin devlet ve iktidar tekelinde oluşudur. Sanıldığının aksine tıp bilimi, bin yıllar öncesinden gelişen doğal sağlık biliminin ürünüdür. Fakat uygarlık tıbbı maalesef insanların her derdine deva olamıyor. Kar ve sermayenin yalnız bırakmadığı tıp sahası bugün, hasta insan ordularını iyileştirmekten uzak. Hastalık da en az işsizlik ve açlık kadar toplumsal sorunların merkezinde çözümsüz bırakılmaktadır. Yine tıp biliminin tedavi yöntemlerinin zararları da tartışılmaya değerdir. İşte burada Alternatif Tıp devreye girer. 

Alternatif tıp modern tıbbın koyamadığı çözümleri uyguluyor. Çünkü modern tıp sadece belirtiler üzerinden yola çıkıyor. Alternatif tıp, ilişkiler ve bağlantılar üzerinde duruyor. Örneğin baş ağrısı, bağırsaklardaki sorunlardan kaynaklı olabiliyor. Modern tıp ise baş ağrısını başa bağlıyor ve sadece başla ilgileniyor. Birçok insan alternatif tıbbı seçiyor, çünkü kimyasal ilaçlar vücudu tahrip ediyor, yan etkileri oluyor. O nedenle bitkisel dermanlar kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın diğer önemli bir yanı ise, hastalanmadan vücudun dengede kalmasını sağlamasıdır. Bu yüzden önleyici(koruyucu) bir özelliği vardır. 

İnsanlar alternatif tıpla, kendileri ile doğa arasındaki bağı, ilişkiyi derinleştiriyor. Doğa ve insan enerjisinin iyileştirici, koruyucu yönlerini keşfedip uygulamak insanlara yeni alışkanlıklar edindirir. Yine insan davranışları alternatif tıpta önemlidir. Alternatif tıbbın anahtar kelimesi şudur: “insan kendi sağlığının ve davranışlarının sorumlusudur ve anahtar rolü kendisi oynar”

Günlük yaşamda doğal yöntemleri sıkça kullanıyoruz. Örneğin, karnınız ağrıdığında ellerin karına konması gibi. Yere düştüğünüzde dizlerinizi okşamanız da doğal tıbba giriyor, pozitif enerji veriyor. Boynunuz ya da ayaklarınız ağrıdığında kendinize yaptığınız masaj gibi. 

Şehirlerde, modern hayatın karmaşası içinde yaşayan insanlar için alternatif tedavi ilgi uyandırıcıdır. Oysa kırsal kesimde yaşayan insanlar doğal tedaviyi bir şekilde uygulamış ya da uygulanışına tanık olmuşlardır. Köyle ya da kırsala yakın küçük yerleşim yerleriyle bağı olan her insan doğal tedavi yöntemlerinden, şifacılardan, kadın hekimlerden, lokman hekimlerden bahseder. 

Alternatif ya da doğal tıp yöntemlerini sınıflandırırken kendi içinde kesin ayrımlara gidilmemelidir. Örneğin Hint tıbbı ile Çin tıbbında benzer masaj teknikleri kullanılmaktadır. Birçok yöntem birbirinden esinlenerek ya da birbirine dayanarak geliştirilmiştir. 

Alternatif tıp diğer yandan,  insanların birbiriyle kültürel ilişkilerini geliştiriyor. Örneğin, birçok Çinli Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sağlık merkezleri açıyor. Ya da dünyanın birçok kıtasına Doğu’nun doğal tedavi metotları taşınıyor. Kültürel iletişimler sağlanıyor.

Bütünleyici tedavi yöntemleri, son yıllarda dünyada giderek daha fazla itibar görmeye başladı. Doğal tedavi yöntemleri, birçoğunun kaynağı olan Uzakdoğu ve Hindistan'da zaten binyıldır uygulanıyor, ancak Batı dünyasında, ABD, Almanya, Fransa ve Rusya gibi ülkelerde de giderek büyüyen bir ilgi görüyor. Örneğin tıp alanında en bilinçli ülke sayılan Almanya'da insanların üçte ikisi tamamlayıcı tıbba başvuruyor. Ayrıca dünyanın büyük bir kısmı (Çin, Japonya, Hindistan, Nepal, Bangladeş) Batı değil, geleneksel Çin ve Hint tıbbını uyguluyor. 

Tamamlayıcı tedavi yöntemlerine bilinçlice başvurmak gerekir. Medyada çokça çıkan her habere aldanmadan konuya eğilmek gerekmektedir. İnsanların dikkatlerini çekerek, bu alan üzerinden parasal kazanç elde edilmeye çalışılıyor. Televizyonlarda özellikle sabah programlarında kadın izleyici kitlesi üzerinden, daha çok estetik kaygılara hitap edilerek buna dönük doğal ilaç satış reklâmları yapılıyor. Bu saha da özünden boşaltılarak kar-sermayenin güdümüne sokuluyor. Aslında Alternatif Tıp, endüstri sektörüne en az ihtiyaç duyan ya da duymayan bir karaktere sahiptir. İnsanlara en önemli boyutu olan, felsefi, doğal yaşamla buluşturucu özü fazla yansıtılmamaktadır.  

Oysaki Doğal Tedavi, Bitkilerle Tedavi, uygarlığın tüm tahribatlarına rağmen, felsefesi, ahlakı ve binyılları içinde taşıyan kültürüyle, doğal, sade ve özgür yaşayan toplulukların, tarım-köy topluluklarının sağlık bilgisini taşıyan zengin genlere sahiptir.  

Pelin Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA