Öcalan: Özerklikten Kasıt, Kürtlerin Statüye Kavuşturulmasıdır
Umudun Zaferi / 02 Ocak 2011 Pazar Saat 15:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalan, "Demokratik özerklikten kasıt, Kürtlere bir statü belirlemesidir, Kürtlerin bir statüye kavuşturulmasıdır.

Öcalan, "Demokratik özerklikten kasıt, Kürtlere bir statü belirlemesidir, Kürtlerin bir statüye kavuşturulmasıdır. Kürtlerin projesinin bölmekle bir alakasının olmadığının iyi anlaşılması gerekir. Kürtlerin çözüm projesinde önemli olan husus, Kürtlerin bir demokratik-politik güç olarak kabul edilmesidir’’ dedi.

‘PİLOT SABİHA GÖKÇEN’İ KAÇIRALIM DEMİŞTİ’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, avukatlarıyla görüştü. Edinilen bilgilere göre görüşmede Öcalan şunları söyledi:

“Pilot Necati'nin bizimle olduğu bir yıl çok önemli bir yıldı. Mutlaka bilinmesi ve araştırılması gerekir, bir de ölüm şekli, kimin onu öldürdüğünün araştırılması çok önemli. Bu, birçok şeyi netleştirir. Ajan olup-olmadığı belirsizdir, ajan ise durum değişir. Bizimle olduğu dönemde bize “Sabiha Gökçen'i kaçıralım” demişti. Kaçıralım deseydim anında kaçırırdı. Bunu yapsaydık bizleri de Deniz Gezmişler gibi ortadan kaldırırlardı. Ancak bunu istemesi acaba provokatif amaçlı mıydı, yoksa intikamcı bir amaçla mı söylemişti? Onun devletle işbirliği var mıydı acaba, bunların aydınlatılması çok önemlidir.’’

PROJE DAHA İYİ SUNULABİLİRDİ

“Kongre de, Parti de demokratik özerkliği çok dar ve basit ele almışlar. Onlardan beklenen bir taslak veya kırmızı bir kitap ortaya koymaları değildir. Bu projeyi daha iyi sunabilirlerdi. Mesela demokratik özerkliğin tüm Türkiye'nin projesi olduğunu yeterince açıklayabilirlerdi. Öncelikle Türklerle nasıl bir demokratik bütünleşme sağlayabileceğini açıklayabilirlerdi. Türkiye'deki milliyetçi kesimin ne kadar güçlü olduğunu, dirençli olduğunu bilmeleri gerekirdi. DTK'nın basit ve dar şekilde demokratik özerkliği kırmızı kitapçık şeklinde ele alması tehlikeli olabilir. Bu tarz, yarar yerine zarar da verebilir. Onlar çözüm projelerini ortaya koydular, buna karşı Türkiye'deki milliyetçi güçler ayağa kalktılar. Onların sinir uçlarına dokunmuş deniliyor. Her iki taraf da sertleşerek çatışmaya gidebilirler, ben de her zaman olmayabilirim. Ben burada bunun önünü almaya çalışıyorum.”

SON SAVUNMAMDAN RAHATSIZ OLDULAR

“Hükümetin, MGK'nın bu kızgınlıkları sanıyorum savunmamdan kaynaklanıyor. Son yazdığım savunmamdan rahatsız olmuş olabilirler. 22 Aralık'ta müdüriyete teslim ettim. Toplam 792 sayfa. Herhalde AİHM'e gönderirler. Bu savunmamdan rahatsız olduklarını tahmin ediyorum, bundan dolayı kıyamet koptu. Herhalde hükümet, MGK bundan rahatsız oldu. MGK da bunun için sert bir bildiri yayınladı.

Savunmamın ismini “Kürt Sorunu Ve Demokratik Ulus Çözümü” koydum. Demokratik Özerklik de kitabın içinde geniş bir yer kaplıyor. Çözüm önerilerini toplam dokuz başlıkta topladım. Demokratik özerklik, bu başlıklardan sadece bir tanesidir. Demokratik Özerklik zaten başlıbaşına çok geniş, önemli bir konu, epey geniş yer verdim kitabımda. Kitabın redakte ihtiyacı olacaktır. İsmi, Kürt Sorunu ve Demokratik Modernite Çözümü olalabilir. Bu tabi ki genel isimdir. Altında da “Demokratik Ulus Olmak” ibaresi olabilir. Ben bu kitabımda birçok konuyu çok geniş bir şekilde işledim. Sanıyorum MGK bildirisi de buna yöneliktir, öyle tahmin ediyorum.”

CUMHURİYET’E ELEŞTİREL YAKLAŞTIM

“Ben Cumhuriyetin ilk dönemlerine de eleştirel yaklaştım. Tamamen komplolar tarihini işliyorum. Gladio'yu çok geniş ele alıyorum. Türkiye tarihini bir komplolar tarihi biçiminde ele alıyorum. Türkiye'deki bu komplo-Gladio tarihini dört döneme ayırıyorum. Günümüze kadar dört komplo-gladio dönemi olmuştur. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Kürtlere karşı hep komplolar kurularak o dönemde politikalar yürütülüyor. Bu konu benim için gittikçe netlik kazanıyor. 1925'te Kürtlere yönelik komplolar gelişince o dönemin başbakanı Fethi Okyar; “ben elimi Kürt kanına bulamam” diyerek çekildi. Daha sonra başka bir ekiple bu komplo devam etti. 15 Şubat'ta Şeyh Said'e gönderilen birlikten iki asker vurdurularak komplo başlatıldı Kürtlere karşı. O dönem bir ekip, özellikle bu komploları geliştirdi, yürüttü. Bu ekibin başında beş general var. Şeyh Said'e karşı komplo geliştirdi. Menemen'de aynı ekip, komplo kurarak cumhuriyete karşı bir provokasyon geliştirdiler. Yine Seyit Rıza'nın idam edilmemesi için Mustafa Kemal'le görüşmeler yapılacağı esnada, aynı ekip, aynı el, alelacele Seyit Rıza'yı idam ettiler, Mustafa Kemal'le yapacakları görüşmeyi bu şekilde engellediler. Böylece Seyit Rıza'ya karşı da bu şekilde komplo devam ettirildi.

Aynı şekilde kitabımda, bu komploları geliştiren aynı ekibin Mustafa Kemal'i de etkisizleştirdiğinden, yalnızlaştırıldığından bahsediyorum. Fevzi Çakmak ile İnönü bazı entelektüel Yahudilerle de anlaşarak Kürt komplolarını gerçekleştirmişlerdir. Mustafa Kemal'i bir çeşit tutuklu durumuna koydular, bunu belirtiyorum.

ERDOĞAN GLADİO İLE UZLAŞTI

Özal döneminde de bu komplolar daha da farklı şekilde devam etti. O dönem Kürtlere karşı infazlara, faili meçhullere NATO izin veriyordu. Doğan Güreş'in “Londra'dan yeşil ışık aldık” demesi de bu nedenledir. O dönemde Jandarma Komutanına, birçok subaylarına da suikast kurup, normal bir ölüm süsü vererek ortadan kaldırdılar. Tansu Çiller Gladio'ya teslim olmuştur. Gladio, Erbakan ile Ecevit'i tasfiye etti. Erdoğan ise Gladio ile uzlaştı. Ben kitabımda Başbakan'ın pozisyonunu da bir uzlaştırma pozisyonu olarak belirtiyorum. Benim kafamda Başbakanın durumu tam net değildir; acaba AKP Gladio'yu etkisizleştirdi mi, yoksa Gladio'ya teslim mi oldu? Kitabımda AKP ile Gladio'nun uzlaştığından bahsediyorum. Önceki Kızılelmacı koalisyon yerine kendi gladiosunu yarattığından bahsediyorum. Savunmam hükümete ulaştırılmış olabilir, öfkeleri bundan dolayı olabilir. Bu dönemde AKP ile Gladio'nun uzlaştığından bahsediyorum, Kürtlere karşı tabi ki. Yeni dönemde AKP'den habersiz bir şey olmaz, gerçekleşmez.”

DİYALOG SÜREÇLERİNDE PROVOKASYONLAR GELİŞEBİLİR

“Bu dönemde iki boyutta bir durum gelişebilir. Çözüm derinleştirilebilir, buna bağlı olarak da diyaloglar daha derinleşerek devam edebilir. Çünkü kendi tecrübelerimden de, önceki tecrübelerden de biliyorum ki bu diyalog süreçlerinde provokasyonlar gelişebilir. Bu nedenle Mart ayında yeni bir değerlendirme yapılabilir, ben de bir değerlendirme yapacağım. Bu provokasyon her yönden de gelebilir.

BURADA ÖLÜMÜM SAVAŞ NEDENİ OLUR

Benim burada ölümüm sonsuz bir savaş nedeni olur, sonsuz bir savaşı başlatır. Yarın öbür gün deprem bile olsa ve ben burada ölürsem bu yine savaş nedeni sayılacaktır. Ya da burada birisi bana saldırırsa bu bir savaş nedeni sayılacaktır. Ya da ben normal bir hastalıktan da ölsem bu bir komplo sayılacaktır, PKK bunu böyle algılayacaktır. Ama ben şunu diyorum; “İmralı'da ölmek yok öldürülmek var”. Burada ölmek yok, öldürülmek vardır. Burada her türlü ölüm, öldürmek olarak algılanır, PKK bunu böyle algılar. Burada normal ölüm yok, öldürülmek vardır. Sonuçta nasıl ölürsem öleyim öldürülmüş olurum, çünkü burası cezaevi. Dolayısıyla yarın ne gelişeceği belli değil, hatta başbakana da yönelebilir. Çünkü ben kendi tecrübemden de biliyorum. Öylesi bir süreçte Özal öldürüldü, yarın Erdoğan da öldürülebilir, yarın darbe de olabilir ülkede.”

HER AN HER ŞEY OLABİLİR

“Her an her şey olabilir. Mesela Özal öldürüldü, Jandarma komutanı öldürüldü, Erbakan ve Ecevit tasfiye edildi. Tüm bunlardan tecrübeliyim, yarın ne olacağı hiç belli olmaz. Bu nedenle Mart diyorum. Hatta Mart'tan önce de olabilir. Bu sadece benimle ilgili değildir. Yarın devlet saldırır on gerilla öldürür, yine süreç böyle provokasyonlarla tersine döner, bu nedenle çözüm için acele etmek gerek.

ÖNEMLİ GELİŞMELER OLABİLİR

Çözüm için gerekli şartların oluşturulması gerekir. Çözümün şartları açıklanır, seçime kadar da bu şartlar, çözüm şartları, durumları hazırlanır. Süreç ve diyalog iyi bir şekilde gelişiyor ve gittikçe derinleşiyor. Yarın olağanüstü bir durum gelişmezse, bir engel çıkmazsa çözüm gelişebilir, önemli gelişmeler olabilir. Ocak ayında yine engelleme olmazsa çözüme yönelik önemli gelişmeler olacaktır. Seçimlerden sonra da AKP veya iktidara gelecek olanlar çözüm için gerekli projelerini açıklarlar. Seçimden sonra çözüm de derinleşebilir. Bu, şuna bağlı. Kürtler ne kadar kendilerini geliştirirlerse, oylarını arttırırlarsa, büyürlerse o kadar demokratik çözüm için bir özne haline gelirler, bu şekilde kabul edilme durumuna gelirler. Fakat AKP ne kadar Kürtlerden daha fazla oy alırsa, Kürtlerin oyu ne kadar daha az olursa o zaman AKP “Kürtleri ben temsil ediyorum, Kürtler bir şey istemiyor” diyecektir. Bu durumda da Kürtlerin talepleri, statüleri büyük tehlikeye girer, Kürtler geriler, yok olma noktasına gelirler.”

ÖZERKLİKTEN KASIT STATÜDÜR

“Bu yeni diyalog döneminde birbirlerine karşı herhangi bir saldırının olmaması gerekiyor. Sadece misilleme haklarını kullanabilirler. Yani o saldırırsa diğeri, diğeri saldırırsa o misilleme hakkını kullanabilir.

Bizim çözüm anlayışımızda temel olan şey demokrasidir. Kürtlerin demokratik çözüm projesi herkesedir, herkes için geçerlidir, tüm Türkiye için geçerlidir. Çünkü esası demokrasidir. Demokratik özerklik kavramı sanıyorum bazı kesimleri rahatsız ediyor. Burada demokratik özerklikten kasıt, Kürtlere bir statü belirlemesidir, yani Kürtlerin bir statüye kavuşturulmasıdır. Burada biz sınırlarla, bayrakla, bu tür şeylerle uğraşmıyoruz. Kürtlerin demokratik bir Türkiye'yle nasıl bütünleşebileceğini tartışıyoruz. Böyle bir bütünleşme herkes için önemlidir. Dolayısıyla burada bu Kürtlerin projesinin bölmekle bir alakasının olmadığının iyi anlaşılması gerekir.”

BİZİM BAYRAKLA İŞİMİZ OLMAZ

“Bizim uğraştığımız Statüdür. Kürtlerin statüsü nasıl olmalı? Statü, bir varlık nedenidir. Burada söz konusu olan antitedir, yani Kürtlerin antitesi sorunudur. Antite, yani Kürtlerin varlığı sorunudur (Entite: varlık, özvarlık, kendilik). Demokratik özerklikten kastımız Kürtlerin siyasi bir statüsünün belirlenmesidir. Kürtlerin bu statüye kavuşturulmasıdır. Buna “demokratik siyasi statü” diyoruz. Bunun neresi ülkeyi böler? Buna demokratik sosyalite de diyebiliriz. Kürtlerin çözüm projesinde önemli olan husus, Kürtlerin bir demokratik-politik güç olarak kabul edilmesidir. Bu, dünyanın her yerinde böyle çözülmüştür. Kürtlerin bu statülerinin çözümü derinleştirilmelidir. Kürtlerin talepleri dile getirilirken de bunun iyi formüle edilmesi, iyi dile getirilmesi, iyi işlenmesi lazım. Bu iyi işlendiği zaman kim buna karşı çıkabilir? Kürtlerin varlığına, bu statülerine kim karşı çıkabilir? Yoksa bizim bayrakla, sınırlarla, resmi dille bir işimiz, bir sorunumuz yok. Biz sosyal alanda çözüme önem veriyoruz. Sosyal, kültürel, siyasal projelerle ve çözümlerle ilgileniyoruz.”

BÖLMEK DEĞİL BÜTÜNLEŞMEK İSTİYORUZ

“Biz devleti bölmek istemiyoruz, biz demokratik Türkiye ile bütünleşmek istiyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Bayrak bir simgedir. Bizim için çok önemli değildir. Bayrak egemen sınıfların simgesidir. Biz egemenler gibi, egemen sınıflar gibi bakmıyoruz. Bu olaylarda etrafında dolandıkları bir dil var; bu dil, Türkiye'de ulus-devletin oluşturduğu bir dildir. Devletin yanına yeni bir devlet, bayrağın yanına yeni bir bayrak doğru değildir. Bu bir tuzaktır, bundan uzak durulmalıdır. Tek dil, tek bayrak gibi şeyler ulus-devlet ideolojisi olup, küçük burjuva milliyetçiliğidir. Bundan dolayı milliyetçiler ortalığı ayağa kaldırıp velveleye verdi. Ben defalarca söyledim, yol haritasında da bunu belirttim. Biz demokratik siyasetle, demokratik ulus inşaasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. CHP ve MHP boğazına kadar rantçılığa bulaşmıştır. 80 yıldır CHP bunu yapıyor, MHP de öyle. Bu devlet rantçılığıdır. Partiler daha çok olaya rantçı yaklaşıyorlar, asıl bu devleti böler.”

KÜRTLER DEMOKRATİK TOPLUM İNŞAALARINI HER ALANDA GERÇEKLEŞTİRMELİDİRLER

“Kürtler demokratik toplum inşaalarını her alanda gerçekleştirmelidirler. Kent Meclisleri gibi diğer örgütlenmelerini iyi yaparlarsa, Kürtlerin talepleri konusunda birlik olurlarsa kim buna direnebilir? Örneğin bir milyonluk bir kentte, mesela Van'da bütün kent bir olduğu zaman kim buna direnebilir? Yani birlik halindeki bir milyonluk bir kenti kim yıkabilir, kim karşı gelebilir? DTK'nın demokratik özerklik taslağı erken, acele oldu. Çözüm nasıl gelişir? Örneğin Van. Ben Van'da olsam ve 24 saat halka gitsem elbette halk beni dinler. Bu halk işsiz ve çaresiz. Onlara sıkıntılarını ve çözüm yollarını anlatırdım, onları ikna ederdim. Ben boşuna Kent Meclisleri demiyorum. Dört dörtlük Van demokratikleşmeden, dört dörtlük Batman demokratikleşmeden, dört dörtlük Diyarbakır demokratikleşmeden çözüm gelişmez. Mesela Van'ın bir milyon nüfusu var, onlara gitseniz ve onları ikna etseniz zaten bunlar çözümü dayatırlar. Devlet bunların karşısında duramaz ki, böyle çözüm gelişir.

BİZİM İSTEDİĞİMİZ KENDİ DİLİMİZLE, KÜLTÜRÜMÜZLE ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMEK

Bizim istediğimiz kendi dilimizle, kendi kültürümüzle çocuklarımızı yetiştirmek. Daha önce anlatmıştım benim bu konuda çocukken kültür ve dilim için annemle mücadelemi. Çocuklar kendi dili ve kültürüyle yetiştirilmelidir. Başkalarının kültürüyle yetişen çocuk o kültürün çocuğudur. Ben başka kültürleri öğrenmesinler demiyorum, ancak önce kendi kültürlerini öğrenmelidirler. Bizim amacımız kültürümüzü, dilimizi, sanatımızı nasıl yaşatırız, bunları nasıl yaşarız'dır. İnsanın kendi dilini, kültürünü, sanatını yaşaması son derece doğal bir şeydir. Buna kimse karşı çıkamaz.

Bölgedeki, Diyarbakır'daki bu sermaye kesimi de Kürtlere ilişkin projelerini ortaya koymalıdır. Öyle şuraya buraya bakarak değil, kendi projelerini ortaya koymalıdırlar.

2011 YILI DEMOKRATİK SEFERBERLİK YILI OLMALI

“Hannah Arendt'in kitaplarını Politikayla ilgilenen herkes okumalıdır. Çok önemli tespitleri var. Siyaset sanatı, siyaset felsefesi hakkında çok doğru tespitleri var, benim tespitlerimle çok örtüşüyor.

Muş c.evi, Diyarbakır D Tipi c.evi Bitlis c.evi Siirt c.evindeki arkadaşlardan gelen mektuplar var. Tüm c.evindeki arkadaşlara selamlarımı iletiyorum. Hasta olan arkadaşlara özellikle selamlarımı iletiyorum.

Bölgedeki Ezidilerin, Hıristiyanların, Asurilerin yeni yılını kutluyorum. Bizim demokratik çözüm projemize onlar dahildir, onlar da bu demokratik çözüme güç versinler. Bizim demokratik çözüm projemize Irak'taki Türkmenler, İran'daki Türkler (Azeriler), diğer halklar hepsi dahildir, herkes içindir. 2011 yılı Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünün geliştiği bir yıl olabilir. Bütün halkımız demokratik seferberlik ruhuyla hareket etmeli. 2011 yılı demokratik seferberlik yılı olmalıdır.”

VAN’DA KÜLTÜR MERKEZİ YAPILABİLİR

“Van'da Kültür Merkezi yapılabilir. Güzel bir yerde, mesela Van Gölü'nün kenarında olabilir. Örneğin tarihte Babil Kralı'nın kızı için yapılan saray ve bahçesi de olan bir şey yapılabilir. Hatta bu Kralın kızı için yapılan saray, dünyanın harikalarından biri sayılıyor. Güzel, geniş, mermerden yapılan, halkın çalışabileceği ve halk için kültür merkezi yapılabilir. Urartuların merkezi konumundadır Van. Urartuların oradaki uygarlığı belirgindir, çok katkısı olmuştur. Tabi bu proje düşünülmelidir, güzel ve geniş bir yerde bahçesi de olan bir kültür merkezi inşa edilebilir. Eğlence merkezi tarzında değil; kültür merkezi sadece Van için de değil, bölgesel olmalı. Aynı şekilde Diyarbakır ve Batman'da da yapılabilir.

Aram için Diyarbakır'da kendi sanatının, müziğinin de içinde bulunduğu bir müze olabilir. Sadece Aram değil genel olarak sanata yönelik, dengbejleri ve diğer sanatçıları da kapsayan bir merkez yapılabilir. Bunların hepsini içine alabilecek daha komplike, daha geniş bir merkez açılabilir. Diyarbakır'da Dicle kenarında olabilir. Aram'ın naaşını ileride getirmek gerekecek.

Hakkari Yüksekova'da Sedat Karadağ'a ve ailesine özel selamlarımı iletiyorum. Batman, Muş, Van halkımıza selamlarımı iletiyorum.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA