Kürtçe Yazmak Artık Daha Kolay
Teknoloji / 15 Aralık 2009 Salı Saat 08:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Kürtçe klavye piyasaya sürüldü. Klavyede Kürtçe`de yer alan şapkalı Ê, Î ve Û harfleri var.

İlk Kürtçe klavye piyasaya sürüldü. Klavyede Kürtçe`de yer alan şapkalı Ê, Î ve Û harfleri var. Muhammed Yaman adındaki Amed´li bir genç, bilişim alanında kullanımını artırmak için ilk Kürtçe klavyeyi tasarladı. Sadece tasarlamakla kalmadı, patentini alıp piyasaya da sürdü. Kürtçeyi, Fars alfabesinden Latin alfabesine taşıyan Celadet Ali Bedirxan’ın adını taşıyan klavye 31 harften oluşuyor; Türkçedeki Ğ, İ, Ü, Ö harfleri bu klavyeden çıkarıldı. Celadet marka klavyede Kürtçedeki şapkalı E, I ve U harfleri yer alıyor. Dizilimi de Q klavyeye göre planlandı.

 

Bilgisayarda, Türkçede olmayan Kürtçe harfleri yazmak için birden fazla tuşa basılıyor, bu da dilin bilişim ortamında kullanımını zorlaştırıyordu.

 

Klavyeyi piyasaya süren Amed´li Muhammed Yaman: “Birçok arkadaşımın Kürtçe klavyeye ihtiyacı vardı. Güneydoğu’daki insanların çoğu bilişim ortamında ana dilinde yazamıyor. Bu klavye dilin yaygınlaşmasında bir araç olacak. İnsanlar kendi dillerini daha iyi, daha kolay öğrenecek; bazı kişilerin niyetlerini daha iyi anlatacak. Çözüm yolunda yardım edecek. İnsanlar yazmaya, okumaya başlayacak; kültürünü öğrenecek. Açılıma biz de böyle katkı sağlıyoruz.”

 

Aslında Yaman, klavyenin hazırlığına 6 ay önce, yani “açılım” sürecinden önce başlamış. Programı ile birlikte kullanıcılara sunduğu klavyenin üretimi ise Hong Kong’da bilgisayar ve sarf malzemesi üreten bir Türk firmasında gerçekleştirilmiş. İlk etapta tek çeşit üretilen klavyeden bin tane sipariş edildi; klavyenin bilinirliği arttıkça hem çeşit hem de bu sayı artacak. Yaman, 3 yıl içinde bir milyon satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

 

Klavyeye talep şu anda fazla değil, bunun iki sebebi var; birincisi klavyenin varlığını birçok insan bilmiyor, ikincisi piyasada ilk defa yer alan ürüne mesafeli yaklaşılıyor. Hatta ilk tepki olarak “Bu işin arkasında İsrail var!” diyen bile olmuş. Yaman, talebin zamanla artacağına inanıyor: “İstanbul Taksim’deki Elhamra Pasajı’nda klavyeyi sergiledik. Orada çok talep oldu. Ancak ilk görenler hemen almıyor. Tam olarak ne olduğunu anladıktan sonra alıyor. Satış oranının 10 katı olumlu tepki alıyoruz.”

 

Klavyeyi her yerde bulma imkânı yok, dağıtım ağı kurmaya çalışıyorlar. Bölgede temsilcilikler aranıyor. Büyük teknoloji marketlerine de girmek istiyorlar. Yaman, “Önce niyetimiz anlaşılsın, daha sonra her yerde klavyenin satılmasını istiyoruz.” diyor.

Birçok banka, Kürtçe klavye kullananlar arasında görünmemek için Yaman’ın başvurusunu reddetmiş; kabul edense “ismimiz görünmesin” uyarısında bulunmuş.

 

Almanya, Hollanda ve İsveç’ten 300 sipariş alınmış. Türkiye’de de günde 5-10 tane satılıyor. Kürtçe klavyenin fiyatı da sabitlenmiş; 29 TL’den satılıyor. Yurt dışı fiyatına ise kargo ücreti de dâhil ediliyor. Muhammed Yaman, piyasaya göre fiyatı düşük tuttuklarını iddia ediyor. Klavye www.celadet.com.tr adresinden sipariş edilebiliyor.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

 

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.