Uzaktan Kumandalı Fişleme
Teknoloji / 17 Kasım 2010 Çarşamba Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alman polis teşkilatının yeni elemanı, heronların küçük modeli: Uzaktan kumandalı bu aygıt geçtiğimiz hafta nükleer karşıtı gösteride kullanıldı

Alman polis teşkilatının yeni elemanı, heronların küçük modeli: Uzaktan kumandalı bu aygıt geçtiğimiz hafta nükleer karşıtı gösteride kullanıldı ve yüzlerce protestocuyu fişledi. 47 bin Euro’ya mal olan ve havada bilgi toplayan izleme aygıtının kullanılmasına karşı çıkan sivil toplum örgütleri, izlemenin illegal olduğunu belirttiler.

Kasım ayının başında Fransa’nın La Hague kentinden yüklenen nükleer atıklar yoğun güvenlik önlemi ve protestolar eşliğinde Gorleben kentindeki depolara ulaşmıştı. Yoğun şekilde radyoaktif madde içeren atıkların nakliyatı ise protestolar yüzünden günlerce sürmüştü.

Özellikle de atık transportunun son aşamasında 4 binden fazla protestocu Gorleben kentinde yol kesmiş, eylem iki güne yakın sürmüştü. Ancak eylemden günler sonra göstericilere karşı sadece 20 bin polis memurunun görev yapmadığı ortaya çıktı. 80’e yakın gösterici ile 130’dan fazla polisin yaralandığı çevreci eyleminde polisin, havadan izleme aygıtıyla görüntü topladığı öğrenildi.

Lüneburg Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, aygıtın göstericiler hakkında “çok verimli bilgiler” elde ettiğini açıkladı. Protesto boyunca 4 kez havalanan kamaralı aygıtın, kimlerin gösteriye katıldığını belgelediği belirtildi. Polis sözcüsü, toplanan bilgilerle dava açılmasının sözkonusu olabileceğine dikkat çekti.

‘BİREYSEL ÖZGÜRLÜĞE DARBE’

Ancak uzaktan kumandalı cihazın kullanılması sert eleştirilere neden oldu. Tabii ki en sert açıklama da nükleer atık karşıtı protesto çağrısı yapan Lüchow-Dannenberg Vatandaş İnisiyatifi’nden geldi. İnisiyatifin sözcüsü Wolfgang Ehmke, illegal yollarla çekilen fotoğraf ve görüntülerle bireysel özgürlüklere darbe vurulduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grup Başkanı Rebecca Harms de polisin yeni icadını yerden yere vurdu. Göstericilerin izinsiz bir şekilde havadan izleme aygıtıyla fişlenmesini skandal olarak yorumlayan Harms “Girişim kesinlikle demokratik bir ülkeye yakışmaz” dedi. Harms, toplumsal olayların polisiye girişimlerle kontrol edilmeyeceğine dikkat çekti.

Bireysel bilgileri koruma komisyonu üyesi Joachim Wahlbrink ise göstericiler dışında başka kişilerin de görüntülenmesinden endişe ediyor ve buna örnek olarak da aygıtın üzerinden uçtuğu evlerde oturan, sokaktan geçen herhangi bir vatandaş. Yani Wahlbrink’e göre cihaz “durumdan vazife çıkartıp” istediğini fişlemiş olabilir.

“Havadan izleme aygıtı” adı verilen polisin yeni cihazı, George Orwell’in “1984” romanına konu olan “Big Brother” yöntemlerini aratmayan cinsten. Üstünüzde uçtuğunu fark edemediğiniz cihaz neredeyse bir avuç kadar. 47 bin Euro’ya mal olan cihaz herhangi bir ışık veya flaş kullanmadan görüntülerini canlı bir şekilde kumanda merkezine gönderebiliyor.

Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin de ‘bu küçük Heronları’ alıp toplumsal olaylarda kullanırsa şaşırmayın. Ne de olsa bu aletin büyüklerini (Heronlar) kullanan Türkiye hala dünyanın en fazla insanın fişlendiği ülkeler arasında yer alıyor.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.