KJB: AKP Hükümeti Kadınla Savaş Halinde
Kadin / 25 Ekim 2010 Pazartesi Saat 12:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kadın hareketi KJB, kadın komutanlardan Gülnaz Karataş’ın (Beritan) yaşamını yitirişinin 18’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada,

Kürt kadın hareketi KJB, kadın komutanlardan Gülnaz Karataş’ın (Beritan) yaşamını yitirişinin 18’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin kadın politikasını sert eleştirerek “AKP hükümeti ve devlet, kadınla, Kürt toplumuyla savaş halindedir” dedi.

KJB Koordinasyonu Gülnaz Karataş’ı andığı açıklamasında, “Kürt kadının meşru savunma direniş çizgisinin komutanı Gülnaz Karataş yoldaşın şahsında tüm Ekim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” diye belirtti.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Beritanlaşma gerçeği Kürt kadınları ve toplumu için meşru savunma stratejisi, yaşam manifestosudur. Teslimiyete, ihanete, işbirlikçiliğe karşı direniş kimliğidir, kültürüdür. Kamişlo’dan, Mahabat’a, Amed’ten Hewlere, Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Rusya’ya kadar Beritanlaşma çizgisinde örgütlenen Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi, egemenlikli, cinsiyetçi eril sisteme karşı çözüm gücüdür. Kadının çözüm gücünden, düşünce gücünden, değiştirme gücünden ve kimlikli, iradeli, örgütlü kadından korkan devlet kadına saldırmaktadır.”

Kürt kadınının devletçi sistemin hedefi olduğuna dikkat çeken KJB, şöyle dedi: “Kürt kadını, özgürlük mücadelesinin geliştiği her yerde devletçi sistemin hedefi durumundadır. Cinsiyetçi zihniyet ve devlet politikaları, kadının uyanan ruhunu, özgürleşen iradesini yeniden teslim almaya çalışmaktadır. Özellikle AKP hükümetinin kadına saldırıları milliyetçi ve faşizandır. AKP hükümeti ve devlet, kadınla, Kürt toplumuyla savaş halindedir. Devletin okulları asimile etme, yozlaştırma, ajanlaştırma, ahlaksızlığı geliştirme merkezleri olarak işlev görmektedir. Kadın siyasetçiler tutuklanıp yargılanmakta, örgütlü kadın kitlelerine baskı ve şiddet aralıksız uygulanmaktadır. Kürdistan’da, Türkiye metropollerinde fuhuş, ajanlaştırma özel savaş politikası olarak yürürlüktedir.”

“Kadının onuruna, kimliğine, iradesine, ulusal varlığına ve haklarına tecavüz eden AKP iktidarı tarih, toplum, insanlık karşısında suç şebekesidir” diyen KJB, “Bu suç şebekesinin lideri Erdoğan, kadını kadına karşı kışkırtmak, kadının gücünü parçalamak, birbirine karşı kullanmayı deneyecek kadar haddini bilmezlik örneği sergilemiştir” ifadelerini kullandı.

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Kadınların öz savunmasını, örgütlenmesini, birliğini güçlendirerek tüm saldırıları boşa çıkarmaya, erkek zihniyeti ve yarattığı tecavüz kültürüyle hesaplaşmaya çağırıyoruz. Beritanlaşan kadın ve Kürt toplum gerçeği karşısında dün olduğu gibi bugün de her türlü komplo ve tasfiye planları başarısız kalmaya mahkumdur. Komutan Beritan yoldaşın şahadetinin 18. yıldönümünde ardılları olarak, özgürlük mücadelemizi başarıya ulaştırma sözünü yineliyoruz.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.