Karayılan: Türk Yetkililerinin Zamanı Tükeniyor!
Dış Basından / 19 Ekim 2010 Salı Saat 08:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, ateşkes konusunda 15 gün içinde somut adımlar atılmaması durumunda kendilerini savunmak için “gereken neyse” yapacaklarını söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, ateşkes konusunda 15 gün içinde somut adımlar atılmaması durumunda kendilerini savunmak için “gereken neyse” yapacaklarını söyledi. Karayılan, “Saldırılar sürerse bütün Kürt halkı savunma stratejimizin bir parçası olacak” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, İngiliz The Independent gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Karayılan, 13 Ağustos günü ilan ettikleri ve 30 Eylül’de uzattıkları eylemsizlik kararlarına dikkat çekerek, “Barışçıl bir çözüm elde etmek için Türk yetkililerin zamanı tükeniyor” dedi.

Türkiye’nin kendilerini imha etmek için Suriye ve İran’dan destek almaya çalıştığına dikkat çeken Karayılan, “Bütün (bizim) ateşkesler döneminde, Türk yetkilileri bu süreçleri bizi kuşatarak imha etmeye çalışmak için kullandı” dedi.

Devam eden eylemsizlik kararlarının uzatılıp uzatılmayacağı konusunda “Biz 15 gün daha bekleyeceğiz” diyen Karayılan şöyle devam etti: “Eğer olumlu bir gelişme olursa tek taraflı ateşkesi uzatacağız. Ancak somut adımlar atılmazsa, gelişmeleri değerlendiririz ve kendimizi savunmak için ne yapmamız gerekiyorsa onu yaparız."

SORUN TÜRKİYE İLE PKK ARASINDA DEĞİL, TÜRKİYE İLE KÜRT HALKI ARASINDA

Saldırıların devam etmesi durumunda bundan böyle yaşanacaklar hakkında da sert uyarılarda bulunan Karayılan, “"Saldırılar sürerse bütün Kürt halkı savunma stratejimizin bir parçası olacak" diye konuştu. Karayılan ayrıca, konunun Türkiye ile PKK arasında olmadığını, Türkiye ile Kürt halkı arasında olduğunu belirtti.

İndependent gazetesi, PKK’nin, Türk yetkililerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a çatışmaya barışçıl çözüm bulmaya çalışacakları sözü üzerine ateşkesi uzatmayı kabul ettiğine dikkat çekti. Ancak Türkiye’nin bu sürede PKK’ye darbe vurmak için Suriye ve İran’dan destek almaya çalıştığını belirten gazete, “Ama Ankara'nın şimdiye kadar sınırları içinde PKK'nın varlığına göz yuman Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gerekli desteği görüp göremeyeceği bilinmiyor. Dahası, bazı gözlemciler, böyle bir stratejinin daha kanlı bir tepkiye yol açmasından endişe ediyor" yorumunda bulundu.-The Independent

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.