Taksim'de 'Kürsel İklim' Eylemi
Ekoloji / 11 Ekim 2010 Pazartesi Saat 06:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nükleer santraller, HES, hükümetlerin iklim politikaları ve küresel şirketlerin yüksek rant tutkuları nedeniyle doğanın dengesinin bozulmasına dikkat çekmek üzere

Nükleer santraller, HES, hükümetlerin iklim politikaları ve küresel şirketlerin yüksek rant tutkuları nedeniyle doğanın dengesinin bozulmasına dikkat çekmek üzere dünyanın değişik meydanlarında yapılan protesto eylemlerine bir destek de Taksim Meydanı’ndan geldi.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek “Güneş Rüzgar Hemen Şimdi” yazılı pankart ile “Yaşasın küresel direnişimiz”, “İklimi değil sistemi değiştir” ve “ Güneş rüzgar bize yeter” yazılı döviz ve lolipoplar taşıyan kalabalık grup, iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Küresel Eylem Grubu (KEG) tarafından organize edilen, Yeşiller Partisi, EDP, ÖDP, Munzur Doğa Platformu, Ergene Vadisi Platformu ve çok sayıda dernek ile kuruluşun destek verdiği eylemde, çok sayıda çevreci de bisikletleriyle katılarak destek verdi. İstiklal Caddesi boyunca sloganlarla yürüyen kalabalık, Taksim Meydanı’nda yaptığı açıklama ile hükümete nükleer santrallerden vazgeçmesi ve doğanın dengesini bozmayacak politikalar yürütmesini talep etti.

Grup adına yaptığı açıklamada küresel şirketlerin para hırsı nedeniyle doğayı katlettiğini ve milyonlarca insanın bundan etkilendiğini ifade eden Ömer Madra, tüm dünyada onlarca meydanda 10/10/2010 sloganıyla eylemler organize edildiğini söyledi.

Tüm hükümetlere ya iklim değişikliğine çözüm olması ya da gitmeleri çağrısında bulunmak üzere buluştuklarını ifade eden Madra, “İklim değişikliği nedeniyle her yıl 325 milyon kişi etkileniyor. Petrol, kömür, doğalgaz ve fosil yakıt üretimlerinden vazgeçmeyen kapitalizmin enerji politikalarında ekosistemi kollamak üzere herhangi bir proje bulunmamaktadır. Hükümetlerin bu konuda söylediklerinin hiçbiri samimi değildir “ dedi.

Her yıl 3 buçuk milyondan fazla çocuğun iklim değişikliği nedeniyle bulaşıcı hastalıklardan ölme tehdidi altında olduğunu aktaran Madra, “Türkiye hükümeti bu konuda nedense hiç adım atmadığı biliniyor. 3. Köprü, ormanların katledilmesi HES ve nükleer santraller inşa etme tutkusu tümüyle ekosistemin dengesini bozmaktadır. Bu uygulamalardan hemen vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Dünyaca ünlü dilbilimci Noam Chomsky’nin de destek verdiği eylem, alkış ve oyun havasıyla son buldu.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA