Yaşama Uygun Gezegen Keşfedildi
Teknoloji / 30 Eylül 2010 Perşembe Saat 15:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni bir gezegen daha keşfeden gökbilimciler heyecanlı,

Yeni bir gezegen daha keşfeden gökbilimciler heyecanlı, çünkü bu gezegenin şimdiye kadar bulunanlar arasında dünyaya en çok benzeyeni olduğunu söylüyorlar.

Bu benzerlik de derhal yaşam olasılığını akla getiriyor. Yeni gezegende, üzerinde atmosfer bulunmasına yetecek kadar yerçekimi olduğu sanılıyor.

California Üniversitesi'nden Profesör Steven Vogt, gezegeni keşfeden ekipte yer alan gökbilimcilerden Profesör Vogt, tam 11 yıldır bu gezegenin varlığını ispat etmek için araştırma yaptıklarını söyledi.

Uzmanlar, keşfedilen gezegen ile bağlı olduğu yıldız -yani güneş- arasındaki mesafenin, yaşama uygun koşullar sunabilecek bir denge yarattığını düşünüyor.

Güneşine aşırı yakın olan gezegenler fazla sıcak, uzak olanlar ise aşırı soğuk bir ortama sahip. Dünyamız ile güneş arasındaki 'ideal' mesafe ise, suyun varlığına müsade ediyor.

Profesör Vogt, ''Anladığımız şekliyle yaşam olabilmesi için gezegenin yüzeyinde sıvı halde su bulunması gerek. Bu nedenle yüzeyinde sıvı halde su bulunan gezegen arıyorduk. Ayrıca bu gezegenin üzerinde atmosfer tutacak büyüklükte bir kütleye sahip olması; ama Uranüs ya da Neptün kadar da büyük olmaması gerekiyor. Keşfettiğimiz gezegenin boyutları, güneşine uzaklığı, anlattığım bu özelliklere çok uygun'' diyor.

Gökbilimciler 2007 yılında da yaşama uygun bir gezegen keşfetmiş olabileceklerini açıklamışlar, fakat daha sona yapılan araştırmalarda bu gezegenin gereğinden fazla sıcak olduğuna karar vermişlerdi.

2009 yılında bulunduğu açıklanan bir gezegen ise çok soğuk olduğunun anlaşılması üzerine hayal kırıklığı yarattı.

Aynı hayal kırıklığının bu gezegende yaşanıp yaşanmayacağı sorulduğunda, Profesör Steven Vogt, ''15 yıldır astronomi dünyasının bir gezegen konusunda hiç bu kadar heyecanlanmadığını'' söyleyerek yanıt verdi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA