Enternasyonal Devrim
29 Eylül 2017 Cuma Saat 15:08
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Cemal Şerik
İspanya’da, Franko faşizmine karşı Cumhuriyeti korumak için yürütülen savaşta yer alan birçok enternasyonalist savaşçının bedeni aynı şekilde Firediric Henri gibi, kendi yurdu olarak kabul ettikleri İspanya’da toprakla buluşmuştu. Sadece İspanya’da değil Çin’de, Filistin’de ve daha birçok ülke topraklarında enternasyonalist savaşçılar, hiçbir tereddüt de bulunmadan  ülkeleri olarak kabul ettikleri o ülke topraklarıyla bedenlerini buluşturmuşlardı. Kemal Pir’in babası da oğlunun na’şını doğduğu köyüne götürürken, “aslında senin asıl yerinin burası” uğruna özgürlüğü için yaşamını adadığı topraklar olduğunu söylemişti.

Şimdi ideallerinin gerçekleşeceği mücadele alanı olarak gördükleri Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi içerisinde yer alan, içlerinde gömüldükleri yerin bilinmediği olanlar bulunsa da, onlarca Enternasyonalist savaşçı, bedenini Kürdistan topraklarıyla buluşturmuştu.

Dünyanın neresinde olursa olsun Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesinin karakteri ve doğasında olanda bu gerçekliktir. Farklı dillerden, kültürlerden, kimliklerden vb. olan insanlar bu özelliklerden kaynaklı olan farklılıklarına  bakmadan, ideallerini, düşüncelerini temsil eden mücadeleler içerisinde yer almışlardır. Özellikle de bu gerçeklik; milliyetçilikte ifadesini bulan, insanların kendi aralarında ırk, renk, kimlik vb. ayrımlara dayanarak birbirine düşman edilmeye çalışıldığı kapitalist modernite koşullarında; devrimci, demokratik, toplumcu değerlerde ısrar edenler tarafından; “dil farkı bilmeyiz, din farkı bilmeyiz, sanki doğduk bir anadan” ve de “yurdumuz bütün cihandır bizim.” vb. gibi sözlerle dile getirilmiştir.

Bugün Kürdistan’da ifadesini bulanda bu gerçekliktir. Aslında böyle olması da gerekmektedir. Kürdistan uluslararası bir sömürgedir. Sadece bölgede etkili olmaya çalışan TC, İran, Irak, Suriye vb. devletler tarafından sömürge hatta o düzeyde bile olmayan bir “statüde” tutulmaya çalışılmakla sınırlı kalmamaktadır. Küresel sermaye güçleri de bu sömürgecilik ve egemenlik içerisinde yer almaktadırlar. Buradan hareketle de bunların hepsi bir ortaklık içerisindedirler ve buna dayalı olarak ta kendi egemenlik sistemlerini oluşturmaktadırlar. Kendi devlet sınırları içerisinde yer alan toplum üzerinde ki, egemenlik sistemlerini oluştururken de yine buna dayanmaktadırlar.

Onun içindir ki, bu ülkelerde yaşayan devrimci, demokratik ve toplumcu güçler kendilerini, ülkelerinde özgürlük ve demokrasi mücadelesini  örgütlemek ve geliştirmekle yükümlü gördükleri gibi, Kürdistan’ın özgürlük ve demokrasi mücadelesi karşısında da sorumlu kabul etmektedirler. Kemal Pir’in dediği gibi, “Kürdistan devrimin de, kendi ülkelerinin devrimlerini görmektedirler.”

Bugün Rojava devriminde de yaşanan bu gerçekliktir. Yüzlerce, binlerce Enternasyonalist savaşçı içerisinde yer aldığı Enternasyonal Taburlar’da,  Rojava’da DAİŞ çetelerine ve onların arkasındaki karanlık güçlere karşı mücadele ederken, aynı zamanda kendi ülkeleri ve halklarının özgürlüğü ve kurtuluşu içinde mücadele etmektedirler.  İçlerinde Fransız’ı da, İngiliz’i de, Alman’ı da, İspanyol’u da, İtalyan’ı da, Arjantinlisi de, Kanadalısı da, Türkiyelisi de vb. bir çok kimlik, kültür ve dile sahip olanlar  birlikte yer almaktadır. Var olan farklılıkları ise, hiçbir şekilde birlikte mücadele etmeleri önünde bir engel oluşturmaktadır. Aksine çok renkliliği ve tam bir zenginliğini temsil etmektedir. Hatta Kürdistan halkını kültürel ve fiziki soykırıma tabi tutmaya çalışanlara inat, kendi aralarında ortak bir dil olarak Kürtçeyi konuşmaktadırlar.

Ve her geçen gün Rojava Kürdistan’ın da Enternasyonalist savaşçıların sayısı artmakta, Enternasyonal taburlar, DAİŞ çetelerine ve onların arkasında olan karanlık güçlere karşı insanlık değerlerini koruma savaşını daha da yükseltmekte ve Rojava Devriminin enternasyonel karakterini ortaya koymaktadırlar ve büyük bedeller ödeme pahasına da olsa, mücadeledeki ısrar ve kararlılıklarını korumaktadırlar.

Firediric Henri’de, idealleri uğruna büyük bedeller ödeyenler arasında yerini almıştır. Kürdistan halkı Ronahi’yi (Adra Wollf), Ulaş Adalı’yı (Gökhan Taşyakan) Paramaz Kızılbaş’ı, Ulaş Bayraktaroğlu’ nu, Destan Yörük’ü, David Taylor’u, Kosta Eric’i, Luke Rutteri   ve daha onlarcasını olduğu gibi onu da bir evladı olarak sahiplenerek ve ölümsüz kahramanları arasına almıştır.

Cemal Şerik

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA