Terörist Devlet
14 Temmuz 2017 Cuma Saat 07:15
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Cemal Şerik
Hemen hemen gittiği ülkelerde var olan hükümetler daha TC Cumhurbaşkanı bu ülkeye adımlarını atmadan  bu yönde almış oldukları kararları açıklama ihtiyacını duydu. Yine ABD mahkemeleri de TC Cumhurbaşkanının korumaları hakkında yakalama kararı aldı. Tabii, TC Cumhurbaşkanına ilişkin alınan ön tedbirler ve karalar bununla da sınırlı kalmadı. Başta ABD’de görülmekte olan  Rıza  Zarraf gibi uluslararası alanda açılan suç dosyalarının işleme konulduğu mahkemelerde, DAİŞ’le ilgili belgelerde adı geçmeye, insan Hakları ve savaş Suçları işlediğine dair ilgili uluslararası mahkemelerde yargılanması için hakkında başvurularda da bulunulmaya başladı.

Uluslararası alanda TC devletine karşı alınan tedbirler sadece Cumhurbaşkanları ile de sınırlı kalmadı. Aynı şekilde TC devletinin hükümetinde görev yapan bakanlara karşı da uygulamaya konuldu. En son olarak ta buna, Ekonomi Bakanının, hükümetin almış olduğu bir kararla Avustralya sokulmaması eklendi.

Sanırım TC devletinin tarihinde uluslararası alanda ilk defa böyle bir yaklaşımla karşılaştığına tanık olunmaktadır. Uluslararası alanda kararlar alınarak TC devletine ve onun yetkili kişilerine karşı Türkiye’de gerçekleşen askeri faşist darbeler döneminde bile böyle bir kararlar alınarak uygulamaya konulmamıştı.

Öyle anlaşılıyor ki, TC devleti  ve onun resmi yöneticileri hakkında bu tür kararlar daha da yaygınlaşarak alınmaya devam edecektir. Daha önce de uluslararası alanda başka devletler ve o devletlerin yetkilileri hakkında benzeri kararlar alınmış ve uygulamaya konulmuştu. Bunlarda daha çok, uluslararası alanda suç şebekeleri ile olan ilişkileri ispatlanmış, bu tür şebekeler kurmuş ve bunlar eliyle suçlar işlememiş olan devletler ve o devletlerin yetkili kişileri olmuştu. Bunlarla birlikte o ülke de yaşayan halk üzerinde katliamlar  gerçekleştiren, ağır baskı ortamı yaratarak yönetmek isteyen savaş suçu işleyen devletler ve yönetimleri hakkında benzeri yaptırımlar söz konusu olmuştu.

Şimdi bu tür devlere, TC’de eklenmiş oldu.

Uluslararası alanda bu tür kararlar alınarak haklarında tedbirlerin gerçekleştirildiği devletlere ilişkin olarak ta var olan bu gerçekliklerini ifade edecek olan, ona göre de tanımlamalarda bulunulması ve bu yönüyle de farklılıklarının dile getirilmesi gerekmektedir. En somut bir ifadeyle de bu tür devletlere “Terörist ” olarak kabul etmek ve bunun da ilanını gerçekleştirmek gerekmektedir.

TC,  de uluslararası alanda böyle bir kimlikle anılan devletler arasında yerini almış bulunmaktadır. Resmi olarak bu doğrultuda herhangi bir açıklama da bulunulmuş olmasa da, TC devletinin uluslararası alanda gördüğü muamele bunda başka bir anlama gelmemektedir.

Teröre ilişkin olarak yapılan tanımlamalarda TC devleti için bundan başka bir adlandırmaya olanak tanımamaktadır. Kafalarda yaratılmaya çalışan algıda olduğu gibi, “terörist” kavramı sadece kişiler için kullanılmamaktadır. Terörü örgütlenmek için kurulan organize oluşumlar için de aynı tanıma bulunulmaktadır. Kendisi de bir organizasyon olan devletin benzeri yönelimler içerisinde olması, onun da bu isimle adlandırılmasını olanaklı bir hale getirmektedir.

Uluslararası hukukun, anlaşmaların dışına çıkarak “ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden, doğrudan ve dolaylı olarak hukuki anlaşmaları/kuralları bir yana bırakarak uluslararası alanda hareket eden, kullandığı taşeron örgütler ve içerisine girdiği gayri resmi ilişkilere dayalı olarak isteklerini/ dayatmalarını diğer devletlere ve güçlere kabul ettirmeye çalışan, tehdit ve şantajlarla tavizler koparmaya, çıkar elde etmeye, haraç almaya çalışan gücün bundan daha farklı anılması da mümkün değildir.

Bugün TC devleti tam da böyle bir gerçekliği ifade etmektedir. Arttık bunun gizlenecek bir hali de kalmamıştır. Aslında daha önce açığa çıkmış olan bu gerçekliğinin artık uluslararası alanda gizlenemez hale geldiği bir süreçte gerçek kimliği ile anılmaya başlamıştır. Bir başka ifadeyle herkesin bildiği, ama bir türlü dile getirmediği niteliği ile anılır bir hale gelmiştir.  

Cemal Şerik

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA