Kanmaya ve kandırılmaya, aldanma ve aldanmaya son
14 Nisan 2017 Cuma Saat 09:54
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin
Toplumlar da canlı varlıklar ise ve her canlı varlık gibi genlere sahipler ise; ve yine tarih günümüzde ve biz de tarihin başlangıcında gizliysek ve tarih; Şimdiyse o zaman tarihi canlı yaşamanın dışında bir seçenek kalmıyor. Bugünü yaşarken, geçmiş tarihi çözerek geleceğe, eskiden yapılan hatalara ve yetmezliklere düşmeden daha doğru temellerde yürümek mümkündür.

Tarihi irdelerken, canlı bir organizma olduğunun bilincinde olarak ve insanlığın ruhsal derinliklerine nüfuz ederek adım adım olup bitenleri anlamak ve anlamlandırmak önemlidir. Çünkü: “Tarihsel zemin olarak beş bin yıllık Doğu bilgeliği ve demokratik duruş geleneği yer almaktadır. Bu zemin düşünülmeden evrensel insanlık tarihi yazılamayacağı gibi, günümüzün anlamlı bir değerlendirmesi de yapılamaz… Evrensel tarih olmadan yerel tarihlerin anlam bulamayacağı görüşüne bağlıdır. En silik toplumların tarihinin bile evrensel tarihin ışığında aydınlatılabileceğine kuşku yoktur.” Mikro evren denilen insanı, doğru temellerde çözdükçe de bu anlama ve anlamlandırma çabası bize kıymetli sonuçlar verecektir.

Bir toplum -ki tarihin en kadim toplumu, insanlığa beşiklik etmiş, analık etmiş ve neredeyse kök hücre sayılabilecekken- neden bu hale getirilir? Neden ihaneti bu kadar bol olur? Neden ihanetçileri hak ettikleri yaptırımlara tabii tutulmazlar? Neden bir toplumun tasfiye olması için her şeyi göze alan bu hainler, yaptıklarının farkında bile olamazlar? Neden, ihanet ve işbirlikçilik yaptıklarını bile bilemeden, kendi aşiretsel, ailesel, bireysel çıkarlarını dahi doğru temsil etmeyi beceremeden, amiyane bir tabirle bu namussuzlar şürekâsı namussuzluğu bile doğru dürüst yapamazlar?

Evet, sorular ardı sıra dizilebilir. Neden?

Kürt’ün kandırılmaya açık olduğu hep söylenir. Yani Kürt çok rahatlıkla kandırılabilir. Kandırılma politik olmamayla bağlantılı bir duruştur. Başka bir deyimle saflıktır. Saf olmak kötü bir şey değildir. Saf ve temiz yaşamak tüm dinlerin ortak çağrısıdır. Sosyalist ve komünal öğretiler de hep temiz ve saf olmayı telkin etmişlerdir. Ne de olsa insanın özü saflıklarla doludur. Kürt, saflığını çok uzun süre özümsediği neolitik değerlerden alır. Ana tanrıça etrafındaki neolitik değerler sınıflaşmanın ilk nüveleriyle beraber giderek başatlığını yitirmiş, ana kültüne dayalı doğal toplum yerine, erkek egemenlikli sistem geçmiştir. Bu sistem artı değer hırsızlığı ve emek sömürüsünden kaynağını aldığı için kurnazlığa, hileye ve zora dayalıdır. Bu temelde tüm direnişlere rağmen zamanla erkek egemenlikli ve devletçi kölelik sistemi başat hale gelecektir. Yeni bir aile kurumu, yeni bir mülkiyet tanımı ve yeni bir yaşam tarzı hâkim olacaktır. Özcesi sistem kirlenecektir. Abdullah Öcalan’ın “özel mülkiyet kirletir” dediği olgunun yaşam bulduğu bir sistem gelişmektedir.

Böylesine hile ve kurnazlıklarla dolu bir sistemin karşısında saf kalmanın ahlaki olarak bir değeri olabilir, ancak politik anlamda bu sisteme alternatif oluşturulmadıkça bir anlamı olamaz. Saf ve temiz duygular, her an kirli emeller için kullanılabilir. Suiistimale hep açıktır. Nitekim Kürtlerin de bu duyguları hep suiistimal edilmiştir. Her Kürt bireyi, hatta daha da genişleterek söyleyecek olursak sömürge insanı ve özelde de Ortadoğu’da sömürge altına alınan insanlar, biraz kendilerine bakarak söylenenlerin ne kadar gerçek ve yakıcı olduğunu görebilir. Hangi Kürt kandırılmaya yatkın değildir ki? Bu Kürt’ün, kadının köleliğiyle başlayan düşüşünden payına düşen ilk darbedir.

Ve bilelim ki bu darbeyi günlük olarak kanmaya ve kandırılmaya, aldanma ve aldatılmaya açık olduğumuz için yiyoruz. Vuruluyoruz. Parçalanıyoruz. Eziliyoruz.

Bu duruma son vermek için artık daha fazla zihniyi dünyamıza yüklenerek oluşan kandırılmaya açık kişiliği aşma umuduyla.

Kasım Engin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA