Sömürgeciliğin tetikçisi Barzani
03 Nisan 2017 Pazartesi Saat 04:51
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Emin Zerban
Mesut Barzani’nin son süreçlerde Kürtler arasında bir savaş çıkarma çabaları bütün Kürtleri hem kaygılandırıyor ve hem de korkutuyor.  Barzani gerçekliğinin ne kadar mide bulandırıcı olduğunu, son Şengal saldırısıyla bir kez daha gördük. Bu ismin Kürtlerle birlikte anılması, Kürt olarak görülmesi Kürtlere büyük bir hakarettir. Bunun için Barzani’yi bir Kürt siyasal aktörü olarak değil, bir Kürt düşmanı, sömürgeciliğin Kürdistan’daki ileri karakolu olarak görmek gerekir. Tarihsel olarak da Barzani ailesinin oynadığı rol bu olmuştur.

Barzani Neden Bu Süreçte Hortlak Gibi Sahneye Çıktı?

Kürt özgürlük hareketi, kırk yıla yakındır Türk sömürgeciliğine-faşizmine karşı verdiği mücadelede sonuç alma aşamasına gelmiştir. TC çırpınıyor, ömrünün sonuna gelmiş, yani bitiyor. Hem dışarıda ve hem de içeride büyük darbeler almış durumda. Bunu dünya-alem biliyor ve görüyor. Tam da böyle bir zamanda Barzani denen illet devreye giriyor. TC’yi kurtarmak adına Kürtlere karşı bir savaş cephesini açma arayışında. Hatta savaşı başlatmış durumda. Rojava ’da, Şengal’de, Bakur ’da, Maxmur’da, Güneyde ve Medya savunma alanlarında TC sömürgeciliğine, faşizmine tetikçilik yapıyor.

Yıllardır TC ve İŞİD’in Rojava’da yapamadıklarını Barzani yapıyor. Birlikte eğittikleri çeteleri Rojava ya saldırtıyor. Her gün onlarca provokasyon gerçekleştiriyor. Rojava’nın uluslar-arası platformlarda statü kazanmaması için var gücüyle çalışıyor. ENKS denen çakallar sürüsü ortalığı bulandırıyor. Yine, ambargo uygulayarak Rojava’yı teslim alma amacındadır.

Barzani 2014 yılında dünyanın gözleri önünde Ezidi toplumunu İŞİD’in insafına terk etti. Ezidi’lere karşı soykırım gerçekleştirilmesine kapı açtı. Şengal, insansızlaştırıldı. Yüz binlerce Ezidi topraklarından koparıldı. Bu insanlar dünyanın dört bir tarafına savruldu, mültecileşti, adım-adım eritiliyorlar. Beş-bin civarında Ezidi katledildi. Beş bine yakın Ezidi kadını İŞİD tarafından esir alındı ve bu kadınlar çarşı-pazar satıldı-satılıyor. Buna rağmen Şengal’e yeni seferler düzenliyor. Doğal olarak insanlar soruyor; Şengel’in üçte biri halen İŞİD in elindeyken, neden Barzani İŞİD’ten kurtarılan bölgelere saldırdı? Neden Ezidi’leri kuruyan Kürt özgürlük hareketini Şengal’den çıkarmak istiyor?  Evet, Barzani 3 Mart’ta TC ile birlikte eğittiği çeteleri bir kez daha Ezidi’lere saldırttı. Yeni bir saldırı için büyük bir askeri yığınak yapıyor. Büyük bir savaş kapıda. Öyle anlaşılıyor ki Barzani, Ezidi’lere karşı yeni bir fetih hamlesi başlatmış. Yarım bırakıldığını düşündüğü soykırımı tamamlamak istiyor.

Mesele sadece Şengal ve Rojava değil. Barzani’nin daha önce Maxmur ve çevresini İŞİD e teslim etiği biliniyor. Şimdilerde Maxmur bölgesini İŞİD’ten kurtaran HPG’nin Maxmur’dan çıkmasını dayatıyor. Bunun için Maxmur bölgesini askeri kuşatma altına almış durumda. İŞİD elemanlarını kampın içine sokarak provokasyonlar geliştiriyor. Yolları kapatıyor.

Yine Barzani, Güneyin bütün kentlerine Türk kontra birliklerini konumlandırmış. Her kasaba ve ilçeye bir Türk karakolu ve MİT bürosunu yerleştirmiş. Bu kontra güçleri Güneyde adeta cirit atıyorlar. Türk bayrakları Güneyin her tarafında dalgalanıyor. Son zamanlarda zırhlı araçlarla yeni takviyelerin yapıldığı görülüyor. TC bütün Güneyi kontrol ediyor. Böylece Güney Kürdistanı Türkiye’nin bir vilayeti haline getirmiş. 

Bütün bunların Barzani’yi tatmin etmediği ortadadır. Bunun için Barzani, Erdoğan’ın başkanlık rejimi olarak adlandırdığı, ama gerçekte “Kürt soykırım politikası” olan referandumu açıktan desteklemektedir. Sadece destekleme değil, ciddi anlamda çalışmalar da yürütmektedir. Kuzeyde ki uşaklarına, tırşıkçılara referandum da “evet” için çalışmaları emredilmiş. Barzani MİT bürolarından, tırşıkçılar ise AKP-MHP’nin bürolarından çıkmamaktadırlar.

Kürtler tarihlerinde ilk kez bu denli muazzam tarihsel fırsatlar yakalamışken, Barzani, köşeye sıkışan ve can çekişen Türk sömürgeciliğini kurtarmak için Kürt Özgürlük Hareketine karşı bir savaş cephesi açmıştır. TC’yi kurtarmaya soyunmuştur. Kürtlere karşı silaha sarılmıştır. Kürtler arasında bir savaş çıkarmaya çalışmaktadır. Ulusal birliğin gelişmemesi için elinden geleni yapıyor. Bütün bunlar, Barzani’nin TC ye tetikçilik yaptığını fazlasıyla göstermiyor mu? Bu kritik süreçte hortlak gibi ortaya çıkmasının gerçek nedeni bu.

Kürdistan Özgürleşiyor

Şimdi, Barzani ne yaparsa yapsın sahibini, yani TC’yi-Erdoğan’ı kurtaramaz. Erdoğan gibi Barzani de miadını doldurmuştur.  Kürdistan ve Kürtler artık özgürleşiyor.  Barzani, Rojava ’da, Şengal’de, Maxmur ’da, Bakur’da provokasyonlar ve saldırılar geliştirirken kendisini Zaxo’da, Duhok’da, Hewlêr’de güvencede sanmamalı. Bundan sonra Güney halkı, peşmergeler, Kürtler ve Kürt özgürlük hareketi Barzani’nin bu düşmanlığına daha fazla tahammül edemez, sesiz kalmaz. Şu da bilinmelidir ki, Kürt özgürlük hareketi ilk kurşunu ihanete, ihanetçilere sıkarak mücadeleyi baştı. Öyle anlaşılıyor ki son kurşunu da ihanetçilere sıkarak bu mücadeleyi bitirecek. 

Özetleyelim

Barzani; Kürt ulusal birliğinin önündeki tek engel,

Kürdistan’ın kalbine saplanan zehirli bir hançer,

Kürt namusuna sürülen kara bir leke,

Kürt ihanetçi çizginin son temsilcisi,

Sömürgeciliğin tetikçisi,

MİT’in elemanı, Erdoğan’ın uşağı,

Ar damarı çatlamış ve Kürt kanıyla beslenen bir ruhtur.

 

Emin Zerban

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cudî Şengal
Du gel û du rê

ARAMA