Kötülüğün sıradanlaşması
04 Şubat 2017 Cumartesi Saat 12:34
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Can Toprak
Faşizm, Almanya’da kurduğu toplama kamplarını insanlığın tüm değerleriyle gömüldüğü mezarlar haline getirmişti. Orada duyumsayan, düşünen, hisseden, adaletsizliğe-haksızlığa hayır diyen insanlık öldürülmüştü. Bireyler emir-komuta zincirine sıkıştırılmış ve adı-karakteri, kimliği olmayan birer rakam düzeyine indirgenmişti. Almanya’da inşa edilen faşizan sistem,  insani olan her şeyi öğüten bir makinaya dönüşmüştü. Önce isimler yasaklanmıştı, düşünce ve inancın yasaklanması onu takip etmişti. Kişilerin et ve kemik yığını derekesine indirgenmesi ve insani olan her şeyin yok edilmesi bu uygulamanın zirvesi olmuştu. 

“Auschwitz’den Sonra Şiir Yazılmaz”

Düşünce, inanç ve etnik kimliklerinden dolayı bu faşizm kamplarına doldurulanlar her türlü kötülüğe muhatap olmuş, insanlığın yüz karası işkencelere maruz kalmışlardı. Sosyalistlerle başlayan yok etme süreci, demokratları, Yahudileri, Romanları kapsayarak genişlemiş ve en sonunda tüm insanlığı yutmak isteyen bir canavar halini almıştı. Orada kötülük namına ne varsa uygulanmıştı. Her kötülük bir sonrakine davetiye olmuş, bir sonraki öncekini gölgede bırakmıştı. Zamanla yürek burkan, vicdan sızlatan uygulamalar sıradanlaşıp-rutine dönüşmüş ve hayat kanunu halini almıştı. İnsanlığın ömür törpüsü haline gelen buradaki tabloyu en yalın biçimi ile Adorno ‘auschwitz’den sonra şiir yazılmaz diyerek tarif etmişti. O günden sonra aynı tablo değişik yerlerde yeniden-yeniden tekrarlandı, hayat buldu. İnsanlık Hiroşima-Nagazaki faciasını gördü, Vietnam’daki kıyımı yaşadı. Kamboçya’da ölüm tarlalarında milyonlarca insanın trajedisine tanıklık eti. Şili, Arjantin, Türkiye, Endonezya vb. ülkelerde faşist cuntaların milyonlarca muhalife dönük sınırsız işkence uygulamalarını, gözaltında tecavüz ve kaybetmeleri hafızasına kazıdı. İran’da Şahlık zindanlarını, Filistin’de Sabra-Şatilayı gördü. Oradan günümüzün kaotik ortamına gelindi.

Şimdi Türkiye’de tüm bu tarihsel yaşanmışlıkların toplamı hayat buluyor. Faşizm ve zulüm ruh ikizi gibi toplumu sarmalıyor. Zulme, kötülüğe ve çirkinliğe dair ne varsa sergileniyor. Aklı, vicdanı ve ahlakı devre dışı bırakan uygulamalar rutinleşiyor. Şehirler yakılıyor. Yakılan şehirlerde insanların geçmişleri, tarihleri, birikimleri, kültürel değerleri vb. yok ediliyor. Yıkıntılar arasında kalarak kayboluyor. Yaşam olanakları, araçları tahrip ediliyor, şehirde yaşayanları geleceğe taşıyacak ne varsa yakılıp-yıkılıyor. Böylelikle insanlar hem geçmişlerinden koparılıyor, hem de geleceğe uzanacak imkânlardan yoksun hale getiriliyor. Toplu kıyımlar, İnsanların yakılarak yok edilmesi, gözaltına alınma, işkence görme, tutuklanma ve aylarca sorgusuz-sualsiz içerde rehin tutulma hayatın kanunu haline geliyor. Her türden düşünce ve örgütlenme çabası terörizm olarak yaftalanıp yok edilme gerekçesi yapılıyor. Bir akılsızın hoyratlığı ve o hoyratın kibirli tutumuyla güzelliğe, dayanışmaya, paylaşıma dair ne varsa yakılıyor, yasaklanıyor, yok edilmeye tabi tutuluyor. Erdoğan’ın merkezinde yer aldığı faşizan yapı elindeki devasa medya-propaganda aygıtı ile, Kürtleri, Sosyalistleri, dini-etnik azınlıkları, Cemaatleri, hatta eski statüko sahibi Kemalistleri önce teşhir edip şeytanlaştırıyor, ardında yok etmeye tabi tutuyor. Toplumun hayatına, geleceğine ipotek konuluyor.

Başta Erdoğan olmak üzere faşist güruh hayata, hakikate ve insani olan her şeye kast ediyor, bir celladın hoyratlığı ile yok etmek istiyorlar. İnsanların mal varlığına el konuluyor, çalışma hakkı elinden alınıyor. Özet olarak zalimin zulmü sınır tanımıyor, kötülük sıradanlaşıyor. Böylelikle tarihsel kötülüklerin yekûnu olarak TC, Erdoğan ve faşist çetesi elinde gerçek bir kıyım makinasına dönüşüyor. Adorno’nun ifadesi ile sadece Şiir yazmayı değil, söz söylemeyi de anlamsız kılıyor. Bu nedenle yaşamak için, onurlu bir hayat için, kirletilmemiş bir hakikat ve özgür bir gelecek için direnmek, isyan edip savaşmak zorunluluk haline geliyor.   

Can Toprak 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA