Kürt düşmanı TC, Kürdistan kurtarıcısı, PKK işgalci mi ey Barzani!
12 Ocak 2017 Perşembe Saat 11:18
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Özgür Bilge
Yıllardır, bin yıldır Kürdistan’da Kürt soykırımını yapan Türkler ne kadar Kürt-Kürdistan dostu ise, Barzanî-KDP’nin de o kadar Kürt-Kürdistan dostu olduğunu söylüyoruz.  Beyni ve vicdanı ihanet zehiri ile paraya dönüşen bazıları buna itiraz edip duruyor. Zaten böyleleri itiraz etmese karektersizliklerine aykırı düşer

Ama ve lakin Kürdistan işgalcisi T.C’nin başbakanı Irak ve Başurê Kürdistan’ı ziyaret edince daha fazla ayan beyan oldu. Kürt düşmanı Türk devşirmesi Binali Yıldırım, Barzanî ile aynı mevziye giriyor.  Aynı kürsüde kameraların önüne çıkıyor. “PKK,PYD terör örgütü” diyor. Barzanîlerden çıt yok. Üstelik onaylıyorlar.

Aynı Barzanî’ler 1991 yılından beri Şeyh Saidleri, Seyit Rızaları ve bilcümle Kürtleri katleden, Kürdistan işgalcisi Türklerin ordusuna karargahlar yapıp, Başurê Kürdistan’a yerleştiriyor. Türklerle birlikte aynı mevzide Kürdistan gerillasına karşı savaşıyor.

Kürdistan gerillasına Kürdistan ve Şengal’den çık diyor. Bin yıldır Kürdistan’ı yakıp yıkan Türkleri kurtarıcı olarak görüyor. Şengal’de olduğu gibi Kürtleri soykırımdan kurtaran, Kürdistan gerillasına(HPG-YJA STAR) ise işgalci diyebiliyor.

Kürtler 2015 yılında Tevgera Azad, RJAK vb öncülüğünde, işgalcisi ve tecavüzcüsünü kendi yatağına, ülkesine sokan Barzani-KDP’liler ve Türk askerine karşı imza kampanyası düzenlediler. İçinde KDP milletvekillerinin de imzası olduğu 1 milyona yakın imza toplandı.

KDP, Kürdistan halkının bu kararına uymadı, aksine 3 bin dolayındaki Türk askeri 50 tank ve 27 panzerle birlikte götürdü, Êzidî Kürtlerin kutsal mekanı olan Başiqa’ya yerleştirdi.

İşgalci T.C askerinin, Başurê Kürdistan’da yüksek donanımlı askeri istihbarat üsleri, haber alma cihazları ve binlerce büyük-küçük çapta silahları bulunmaktadır.

Bu askeri istihbarat üsleri ve silahların dökümü şu şekildedir. 

1-Kanî Masî(Girê Baruxî): İşgalci T.C’nin en büyük askeri üssü bulunmakta olup bu üste, 600 asker, 94 subay, 290 Jandarma ve 340 komando var.

2.İşgalci T.C’nin en büyük askeri-lojistik üssü Bamernê’ de bulunmaktadır. T.C’ nin Bamernê`de büyük bir askeri haber alma-istihbarat üssü bulunmaktadır. Burada küçük uçaklar ve helikopterlerde vardır.Bamernê'de 600 asker, 30 tank, 8 Panzer, 7 askeri araç ve bir bölükten fazla istihbarat gücü bulunuyor

3.Batufa özel askeri istihbarat üssünde, istihbarat alanında 20 uzman çalışmaktadır. Batufa askeri istibarat üssü, T.C’nin Başure Kürdistan’ daki en büyük askeri istihbarat üslerinden biridir. Batufa Askeri İstihbarat üssünde 500 asker-Subay, 7 Tank, 21 Panzer, 14 askeri otomobil bulunmaktadır.

4.Bêgova Girê Biye Askeri Üssü; Bêgova ilçe sınırları içersinde bulunmaktadır. İşgaci T.C’nin bu askeri üssünde: 415 Subay-Asker, 7 Tank, 10 Roketatar, 2 Uçaksavar, 7 Panzer, 11 Top, 14 askeri otomobil ve çok sayıda küçük-büyük çapta askeri silah vardır.

5.Sînkî Askeri Karakolunda 80 Asker-Subay, 120 mm Top ve çeşitli sayıda büyük-küçük askeri silah bulunmaktadır.

6.Şeladizê  İlçesine bağlı Siryê Askeri karakolunda 75 Subay-Asker 6 Tank 3 Uçaksavar, 6 Havan, 3 Panzer vardır.

7.Amediye ilçesine bağlı Kubkê Türk askeri üssünde 130 Asker-Subay ve 2 Tank

8.Metina bölgesinin Berwarî mıntıkasındaki  Qumrî askeri karakolunda 70 Asker -Subay

9.Koxê Spî Askeri Karakolunda 70 asker-Subay

10.Haftanîn Deriye Dawetiyê  bölgesinde Türk askeri karakolunda 400 asker-Subay

11.Serê Zêr bölgesinde Türk askeri karakolunda 70 Asker-Subay

12.Gelîyê Zaxo’ da 34 Asker-Subay

13.Amediye’ de 45 Asker Subay

14.Zêlkan (Meqlub dağ eteğinde) üssü

15-Başiqa askeri ve istihbarat üssünde 3000 asker ve subay, 50 tank,50 hammer,15 Obus Topu,50 küçük ve büyük çaplı havan ve onlarca uçaksavar bulunmaktadır.

16.Amediye merkezdeki MİT üssü

17.Batufa ‘da MİT üssü

18.Zaxo Bêdarî mahallesinde MİT üssü

19.Duhok’ta iki  MİT üssü

20-Girê Basê’de bir MİT üssü

Başurê Kürdistan’da işgalci T.C’ye ait toplam 20 askeri karargâh ve istihbarat üsüs, 7000-8000 arasında asker, subay ve ajan vardır.

Türk askerinin Başure Kürdistan geneli ve Başiqa’daki toplam silah ve teknik varlığıda şu şekildedir.

Başurê Kürdistan geneli (Başıqa üssü dışında)

1.58 Tank

2. 27 Panzer

3. 31 Top

4. 27 Havan

5. 17 Roketatar

6. 10 Uçaksavar

7. 40 Askeri Otomobil

İşgalci T.C’nin Başiqa’daki askeri döküm:

1. 3000 Asker-Subay

2. 50 Tank

3. 50 Hammer

4. 15 Obus Topu

5. 50 Küçük ve Büyük Çaplı Havan

6. Onlarca Uçaksavar

Kürt halkı bu tablonun hesabını Barzanî-KDP’lilerden soracaktır elbette.

Barzanîler ve T.C’nin mi, yoksa Kürdistan gerillasının mı işgalci olduğu konusu ise aşikardır.

Özgür Bilge

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cudî Şengal
Du gel û du rê

ARAMA